DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

POdobný výrok sme overovali v debate SRo 27. februára 2016. 

Poľa CPI indexu cien (spotrebný kôš) ceny počas 2. vlády Roberta Fica ocilovali v intervali (-0,2, 0,2), čo možno považovať za ceny stabilné. Príčinou sú hlavne klesajúce ceny ropy, plynu a elektrickej energie. Možno povedať, že aj ceny energií, boli počas obdobia druhej Ficovej vlády stabilné. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Na jednotlivé ukazovatele sa môžete pozrieť nižšie.
 

Harmonizované indexy spotrebiteľských cien (ďalej HICPs - Harmonized Indices of Consumer Prices) sa začali zostavovať s cieľom zabezpečiť porovnateľnosť indexov spotrebiteľských cien jednotlivých krajín v rámci Európskej únie. 

Ceny ropy padajú kvôli jej nadmernej ťažbe, za zlacňovaním elektrickej energie stojí lacnejšie čierne uhlie, po ktorom klesá dopyt v USA i Číne.

Na meranie zmeny cien sme požili harmonizovaný index spotrebiteľských cien, pričom rok 2005 máme za východiskové obdobie s priradenou hodnotou 1, resp. 100 %. Pozn.: na vertikálnej osi je udaná cena v eurách.

Spotrebný kôš je súhrn výrobkov a služieb, ktoré domácnosti spotrebúvajú. Podľa portálu finance.sk,"Každý produkt v spotrebnom koši má vlastnú cenu, ktorá sa môže v čase meniť. Porovnaním celkovej ceny spotrebného koša v jednom období a ceny koša v inom, resp. predchádzajúcom období získame mieru inflácie. V spotrebnom koši sa zohľadňujú predmety bežnej krátkodobej spotreby (napr. potraviny, noviny, benzín), predmety dlhodobej spotreby (napr. oblečenie, automobily, elektrospotrebiče), služby (nájomné, kadernícke alebo kozmetické služby a iné)."

Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error