DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Neviem ako vláda rozhodne o investorovi banskobystrickom, ktorý ma korene dubajsko-ukrajinské…

Predvolebná debata TA3 - Bugár (MOST-HÍD), Danko (SNS), Fico (Smer-SD), Figel (KDH), Procházka (#SIET) - 28.02.2016
Pravda

Tento výrok hodnotíme ako pravdivý, pretože firma RKN Global skutočne sídli v Dubaji a v jej predstavenstve sa nachádzajú primárne Ukrajinci.

Vláda Roberta Fica 20. februára 2015 oznámila, že 3 dni pred voľbami do NR SR odsúhlasí investičnú pomoc na vznik závodu, ktorý by mal stáť v v priemyselnom parku v Banskej Bystrici neďaleko mestskej časti Šalková a  mal by zamestnať okolo 1200 ľudí. Podľa denníka SME sa jedná o investičný stimul vo výške až 24,3 milióna eur.

Jedná sa o firmu RKN Global, ktorá oficiálne sídli v Dubaji a zaoberá sa výrobou cenín, platobných kariet a čistopisov osobných dokladov.
Viaceré médiá neskôr prišli s informáciou (na základe blogu Veroniky Remišovej), že za firmou stoja Ukrajinci s kriminálnym pozadím a je možnosť, že sa jedná o schránkovú firmu. 
Denník N uvádza viacero informácií o pozadí firmy, ktoré je ukrajinské:

"Slovensko rokuje s RKN Global najneskôr od septembra minulého roka, keď sa firma RKN Global predstavovala na Slovensku ako ukrajinský podnik. Dôkazom je napríklad to, že rokovanie s ňou si ako vlastnú aktivitu vykazuje aj ekonomicko-obchodné oddelenie slovenskej ambasády v Kyjeve. Slovenský konateľ RKN Global s. r. o. Alan Buriš je Banskobystričan, ktorý podniká s ukrajinskými spoločníkmi vo viacerých firmách.

Ďalšie stopy po Ukrajincoch vidno na webe firmy RKN Global, ktorá je oficiálne registrovaná v Dubaji. RKN Global nevlastní žiaden naozajstný závod, v Dubaji má sídlo v bežnej administratívnej budove, nie sú známe žiadne jej patenty, ktoré by mali byť pre firmu v technologickom sektore samozrejmosťou – upozorňuje Sme. Jediné relevantné kontakty na webe RKN Global vedú k štyrom technologickým partnerom, ktorými sú kyjevské firmy z konzorcia EDAPS. Tie naozaj podnikajú s pomôckami na identifikáciu ľudí, ich najvýznamnejším klientom je ukrajinská vláda, pre ktorú dodávajú pasy, upozornila na blogu kandidátka OĽaNO na poslankyňu Veronika Remišová.

Jednou zo štyroch firiem spomínaných na webe RKN Global je firma VTI. Firma s podobným názvom (VTI servis s. r. o.) sídli na Slovensku, jej konateľom je práve Alan Buriš, ktorý zastupuje aj RKN Global. Majiteľmi slovenskej firmy VTI servis sú dvaja ukrajinskí občania."

Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error