DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

Naše daňové a odvodové zaťaženie je dnes o 5 percentných bodov vyššie ako v Poľsku.

Predvolebná debata TA3 - Bugár (MOST-HÍD), Danko (SNS), Fico (Smer-SD), Figel (KDH), Procházka (#SIET) - 28.02.2016
Pravda

Keďže o daňovom a odvodovom zaťažení jednotlivých krajín EÚ sa nám nepodarilo dohľadať aktuálne informácie (za rok 2015), pracovali sme s poslednými dostupnými štatistikami (za roky 2012 a 2014), v ktorých daňové zaťaženie Slovenska bolo oproti Poľsku skutočne vyššie o zhruba 5 percentuálnych bodov. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Podľa štatistík OECD za rok 2012 (posledné dostupné dáta OECD) má Poľsko daňové zaťaženie na úrovni 32,1 %  (oproti Slovensku nižšie o 4,5 p.b.) 

Podľa portálu Euractiv, je daňové zaťaženie Slovenskej republiky na úrovni 35,2 %.

"Uviedol to na tlačovej besede člen Predstavenstva Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (SNOPK) Peter Lazar v mene siedmich zahraničných obchodných komôr (francúzskej, holandskej, nemeckej, rakúskej, španielskej, švédskej a talianskej)."

"V pozičnom dokumente komôr sa podľa neho konštatuje, že výška daní a odvodov podľa OECD stúpla v rokoch 2012 až 2014 z 28 % na 31 %. “Táto štatistika pritom nezahŕňa daňové licencie zavedené v roku 2015. Tendencia nárastu daní teda naďalej stúpa,” doplnil Lazar."

"Slovensko podľa neho vykazuje najvyššiu sadzbu dane z príjmu právnických osôb. “Aj faktor práce je na Slovensku silne zaťažený. Zamestnávatelia musia znášať najväčší podiel sociálnych odvodov. Je všeobecne známe, že znižovanie vedľajších mzdových nákladov má pozitívny vplav na zamestnávanie, napriek tomu zostáva odvodové zaťaženie pre podniky v dnešnej dobe na úrovni 35,2 % bez zmeny vysoké,” podčiarkol. Komory sa preto vyslovujú za všeobecné zníženie daňového a odvodového zaťaženia hospodárskych subjektov."

Podobnú úroveň daňového zaťaženia potvrdzuje aj ekonomická vetva denníka sme + portálu iness.  - 36,6 %.

Podľa štatistík OECD za rok 2012 (posledné dostupné dáta OECD) má Poľsko daňové zaťaženie na úrovni 32,1 %  (oproti Slovensku nižšie o 4,5 p.b.) 

Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error