DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

Vzrástol nám počet ľudí, ktorí idú pracovať do zahraničia, dnes je to okolo 150 tisíc ľudí.

Predvolebná debata TA3 - Bugár (MOST-HÍD), Danko (SNS), Fico (Smer-SD), Figel (KDH), Procházka (#SIET) - 28.02.2016
Nepravda

Toto vyjadrenie Procházku je dosť neurčité. Denník SME informuje, že zdravotné poisťovne disponujú štatistikami, v ktorých je od roku 2009 zaznamenaný odchod asi 30 000 ľudí do zahraničia každý rok. Počet odchádzajúcich je teda podľa týchto údajov stabilný. Odhaduje sa, že počet Slovákov pracujúcich v zahraničí je momentálne okolo 300 000. Iný zdroj uvádza, že v roku 2014 bolo 134 000 Slovákov, ktorí pracovali v zahraničí menej ako jeden rok. Procházkovo vyjadrenie hodnotíme ako nepravdivé.

Každoročne odchádza zo Slovenska približne 30 000 mladých ľudí (do 30 rokov) študovať do zahraničia. V súčasnosti v zahraničí pracuje približne 300 000 Slovákov. Väčšina z nich, či už študenti, či pracujúci, sa späť na Slovensko nechcú vrátiť. Dôvodom sú väčšinou platové podmienky.

Z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska vyplýva, že najmenej 300-tisíc Slovákov v zahraničí pracuje (krátkodobo alebo dlhodobo), a ďalších 30-tisíc študuje. Najviac Slovákov je v Českej republike.

"Z občanov SR pracujúcich v zahraničí sa podľa prieskumu len 7 % chystá vrátiť na Slovensko, tretina plánuje ostať v zahraničí niekoľko rokov a vyše polovica tam chce ostať natrvalo."

Dôvody pre odchod do zahraničia sú vysoká miera nezamestnanosti, chudoby, nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a platové ohodnotenie.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error