DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Dnes (28. 2. 2016) som počul správu, že Bavorsko rozmýšľa, že už sa pripravuje na to, že zavrie, no tak sprísni kontrolu na rakúsko-nemeckých hraniciach...

Predvolebná debata TA3 - Bugár (MOST-HÍD), Danko (SNS), Fico (Smer-SD), Figel (KDH), Procházka (#SIET) - 28.02.2016
Pravda

27. februára 2016 vyšla v médiách informácia, že vláda nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko sa pripravuje na uzavretie hranice s Rakúskom v prípade, že spolková vláda v Berlíne rozhodne o obmedzení počtu utečencov vstupujúcich na územie Nemecka. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

O zámeroch vlády nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko informovala agentúra DPA s odvolaním sa na vyjadrenie bavorského ministra vnútra Joachima Herrmanna. Bavorská vláda pripravuje opatrenia na zabezpečenie ochrany hranice s Rakúskom pred nepravidelnou migráciou v prípade, že spolková vláda v Berlíne rozhodne o obmedzení počtu utečencov vstupujúcich na územie Nemecka. Nemecká kancelárka Angela Merkelová nateraz vylučuje ohraničenie počtu utečencov prichádzajúcich do Nemecka, keďže by to považovala za neľudské a protiprávne.

Denník Passauer Neue Presse predtým uviedol, že príslušné policajné zložky v Bavorsku sa majú pripraviť na prípadné zavedenie kontrol na všetkých hraničných priechodoch v priebehu niekoľkých hodín.

Rakúske ministerstvo vnútra v súvislosti týmito informáciami vyhlásilo, že v súčasnosti nevie o žiadnom rozhodnutí Nemecka, ktorým by sa menil režim na vzájomnej hranici.

Sme.sk:

„Bavorsko podľa neho musí byť pripravené na "situáciu, v ktorej by spolková polícia prípadne mohla požadovať taktiež podporu zo strany bavorskej polície".
Tá momentálne zvažuje, ako sa pripraviť na "eventuálne rozhodnutia" spolkových orgánov, doplnil Herrmann."

Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error