DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

(...) na Blízkom východe prebieha genocída kresťanov a iných náboženských menšín (…) dokonca ho (tento jav, pozn.) potvrdili aj mnohé osobnosti a inštitúcie ako Európsky parlament (...)

Predvolebná debata TA3 - Bugár (MOST-HÍD), Danko (SNS), Fico (Smer-SD), Figel (KDH), Procházka (#SIET) - 28.02.2016
Pravda

Podobný Fígeľov výrok sme v minulosti už overovali (O 5 minút 12, 3. apríla 2011). Vyvražďovanie náboženských menšín na území Blízkeho Východu skutočne označili niektoré osobnosti a inštitúcie ako akt genocídy. 


Existenciu hrozby zániku kresťanských a iných náboženských komunít na Blízkom východe podporuje uznesenie Európskeho parlamentu z 15. novembra 2007 o závažných udalostiach, ktoré ohrozujú existenciu kresťanských a iných náboženských komunít.

Uznesenie sa odvoláva na zozbierané informácie o útokoch, vraždách, únosoch alebo iných formách násilia spáchanom na príslušníkoch náboženských komunít. V uznesení sa spomínajú krajiny Turecko, Irak, Pakistan, Sudán, Vietnam, Filipíny, Egypt, Gaza, Čína. 

Európsky parlament aj vo februári 2016 vyzval na zastavenie vyvražďovanie náboženských menšín. 
"Európsky parlament (EP) vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby urýchlene prijalo opatrenia na zastavenie systematického a hromadného vyvražďovania príslušníkov náboženských menšín takzvaným Islamským štátom (IS), známym aj pod názvom Dáiš, na území Iraku a Sýrie.

Uznesenie EP nadviazalo na plenárnu rozpravu z 20. januára so šéfkou diplomacie EÚ Federicou Mogheriniovou, v rámci ktorej mnohí poslanci žiadali okamžité opatrenia na ochranu všetkých náboženských skupín a menšín pred útokmi Dáišu.

Poslanci EP dnes dôrazne odsúdil Dáiš, ktorý "neslýchaným spôsobom porušuje ľudské práva" a svoje útoky smeruje predovšetkým na kresťanov, jezídov, Turkménov, šiitov, Šabakov, Sabejco-mandejcov, Kakajov a tiež sunitov nesúhlasiacich s jeho interpretáciou islamu.

Poslanci pripomenuli, že tieto činy podľa Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu (ICC) predstavujú vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti a mali by byť kvalifikované ako genocída.

Uznesenie europarlamentu požaduje zriadenie postu stáleho osobitného zástupcu EÚ pre slobodu náboženského vyznania a viery a vyzýva celú medzinárodnú komunitu, aby zabránila páchaniu vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy."


Medzi osobnosti, ktoré sa na tému genocída na Blízkom Východe vyjadrili, patrí napríklad Hillary Clintonová.
"Demokratická kandidátka na post hlavy štátu USA Hillary Clintonová v decembri uviedla, že násilie páchané príslušníkmi džihádistickej skupiny Dáiš (tzv. Islamský štát) na kresťanoch, irackých Jezídoch a iných náboženských menšinách na Blízkom východe predstavuje genocídu." 

Medzi ďalšie osobnosti, ktoré poukázali na genocídu patrí napríklad pápež František

Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error