DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

(...) takmer všetci migranti sem (Európa, pozn.) prichádzajú z ekonomických dôvodov.

Predvolebná debata TA3 - Bugár (MOST-HÍD), Danko (SNS), Fico (Smer-SD), Figel (KDH), Procházka (#SIET) - 28.02.2016
Nepravda

Podobné tvrdenie použil Robert Fico v diskusii V politike, 11. októbra 2015. Ekonomické dôvody migrácie sa týkajú minority žiadateľov o azyl v EÚ, a preto tento výrok hodnotíme ako nepravdivý. 


Podľa denníka SME vysoký komisár OSN pre utečencov António Guterres uviedol, že 90 % utečencov prichádzajúcich do západnej Európy pochádza z krajín ako Sýria, Afganistan a Eritrea, kde buď prebieha vojenský konflikt alebo dochádza k porušovaniu ľudských práv, a jedná sa preto o ľudí, ktorí spĺňajú podmienky žiadateľov o azyl."

F. Timmermans v januári 2016 hovoril o tom, že 6 z 10 utečencov prichádzajúcich do Európy nemajú právo na azyl, sú ekonomickými migrantmi. Ak by aj tento údaj zodpovedal skutočnosti, stále by to neboli "takmer všetci", ako tvrdí Danko.
Jeho tvrdeniam však odporujú štatistiky opierajúce sa o údaje FRONTEXu, ktoré hovoria o tom, že väčšina utečencov prichádza z vo vojne sa zmietajúcich krajín, akými sú Sýria, Afganistan či Irak. Predstavujú dokopy údajne približne až 90 %.

Taktiež UNHCR 23. februára 2016 písalo o tom, že 85 % Sýrčanov bolo nútených utiecť pred vojnou. 94 % Sýrčanov, ktorí prišli v januári do Európy, uviedli ako dôvod útek pred vojnou. To isté platí pre 71 % opýtaných z Afganistanu.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error