DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Oni hodnotia (Svetové ekonomické fórum, pozn.) rôzne kritériá (...) hodnotia aj výšku poskytnutých investičných stimulov (...)

TV Markíza - OLaNO (Matovic) vs. SaS (Sulík) vs. Sme rodina (Kollár) vs. SMK (Berényi) vs. SDKÚ-DS (Frešo) - 27.02.2016
Nepravda

Svetové ekonomické fórum vo svojej každoročnej správe o konkurencieschopnosti zohľadňuje viaceré kritériá popisujúce kvalitu podnikateľského prostredia avšak výška poskytnutých investičných stimulov sa v nej nenachádza, takisto ani v iných správach Svetového ekonomického fóra.Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.


V správe Svetového ekonomického fóra o globálnej konkurencieschopnosti sa konkurencieschopnosť definuje ako „súbor inštitúcií, politík a faktorov, ktoré určujú úroveň produktivity krajiny“. Tie sú rozdelené do dvanástich kategórií. 

"1. Verejné inštitúcie, 2. Infraštruktúra, 3. Makroekonomická stabilita, 4. Zdravie obyvateľstva a základné vzdelanie, 5. Vyššie vzdelávanie a tréning, 6. Efektívnosť trhu tovarov, 7. Efektívnosť trhu práce, 8. Vyspelosť finančného trhu, 9. Technologická pripravenosť, 10. Veľkosť trhu, 11. Vyspelosť obchodu, 12. Inovácie."

Slovensko sa v rebríčku Konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra pre roky 2015-2016 umiestnilo na 67. mieste. V časti správy aj o Slovensku(.pdf, s.2) sú vypísané jednotlivé merané ukazovatele najpodrobnejšie pre každú vyššie spomenutú subkategóriu. Výška poskytnutých stimulov však medzi ukazovateľmi nie je. 

Správa obsahuje aj stručný popis použitej metodológie (.pdf, s.22), no ani v tejto časti sa výška poskytnutých stimulov nespomína, podobne ani v popise metodológie na stránke Svetového ekonomického fóra, či v prílohe k správe.

Svetové ekonomické fórum vydáva aj ďalšie správy, no v žiadnej z nich sa výška poskytnutých investičných stimulov nespomína, napríklad Global Risk Report či Global Enabling Trade Report.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.02.2016
success
error