Je pravda, že podľa dát Eurostat o výdavkoch na zdravotníctvo je až jedna tretina výdavkov zaradená do nešpecifikovaných výdavkov. Zaradenie do tejto kategórie však môže byť skôr spôsobné metodikou Eurostat, než málo podrobnými dátami o tom, kam konkrétne tieto zdroje smerujú. Inými slovami, dáta v Eurostate sú v kategórii nezaradené, čo nevyhnutne neznamená, že slovenské dáta nedovoľujú zistiť, kam tieto zdroje "tečú". Vzhľadom na to, že nevieme, či zaradenie do nešpecifikovaných výdavkov je spôsobené len metodikou Eurostat alebo skutočne aj slovenské dáta sú nedostatočne špecifické(tie nie sú dostupné), výrok hodnotíme ako neoveriteľný.
Eurostat v štatistike General government expenditure on health za rok 2013 (najnovšie údaje) uvádza, že slovenské zdravotníctvo v roku 2013 pracovalo s 7,5 % HDP. Z toho 2,4 % HDP Eurostat zaradil medzi nešpecifikované (Health n.e.c). Ide o 32 %, teda jednu tretinu.
Žitňanská však hovorí, že nevieme, kam tieto zdroje vlastne tečú. To však nemusí byť celkom tak, keďže sa mohlo jednoducho stať, že Eurostat len podľa metodiky nevedel zaradiť slovenské dáta. Inými slovami, dáta, ktoré Eurostat preberá zo Slovenska, nevedel zaradiť do svojej metodiky.
Eurostat (pdf. s., 174) uvádza v popise parametra 7.6, teda nešpecifikovaných výdavkoch všetko, čo zapadá do tejto kategórie:
"07.6 (health n.e.c.) Administration, operation or support of activities such as formulation, administration, coordination and monitoring of overall health policies, plans, programs and budgets; preparation and enforcement of legislation and standards for the provision of health services, including the licensing of medical establishments and medical and paramedical personnel; production and dissemination of general information, technical documentation and statistics on health. Includes: health affairs and services that cannot be assigned to (07.1), (07.2), (07.3), (07.4) or (07.5)."
Je vysoko pravdepodobné, že slovenské dáta sú presnejšie rozčlenené na oblasti spomenuté vyššie v popise nešpecifikovaných výdavkoch, no Eurostat ich podľa svojej metodiky podrobne nečlení.
Ďakujeme za odbornú konzultáciu Tomášovi Szalayovi z HPI.