9. januára 2012, teda pred vyše štyrmi rokmi, začalo oficiálne vyšetrovanie kauzy Gorila. Pred desiatimi rokmi požiadala SIS Krajský súd v Bratislave o použitie informačno-technických prostriedkov na odpočúvanie bytu na Vazovovej ulici, z ktorého pochádzajú inkriminované prepisy z kauzy. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.
Podľa predsedníčky súdu Dariny Kuchtovej Krajský súd v Bratislave zaevidoval žiadosť Slovenskej informačnej služby o použitie ITP (informačno-technických prostriedkov) dňa 21. decembra 2005. Lucia Žitňanská v diskusii s najväčšou pravdepodobnosťou odkazovala práve na tento údaj.
Odpočúvanie bytu na Vazovovej ulici v Bratislave pokračovalo aj v roku 2006. Na tomto mieste mali prebiehať údajné stretnutia medzi šéfom Penty Jaroslavom Haščákom s Robertom Ficom, Annou Bubeníkovou či Jirkom Malchárkom. Na verejnosť sa dokument s krycím názvom Gorila dostal 21. decembra 2012. Okrem iných médii o ňom informovali aj TA3 alebo Pravda.
Minister vnútra Róbert Kaliňák sa vyjadril v januári 2016, že vyšetrovaciemu tímu sa nepodarí kauzu objasniť ani do najbližších volieb. Vyšetrovanie sa týkalo napríklad korupcie poslancov pri hlasovaní o tzv. Zajacových zákonoch zdravotníckej reformy, vydierania členov vlády pri privatizácii Letiska M. R. Štefánika v prospech jednej finančnej skupiny. Obvinenými boli aj exminister Pavol Rusko, ktorý sa mal podieľať na nevýhodnej privatizácii Paroplynového cyklu v roku 2004 alebo notárka zo Šamorína, ktorá bola podozrivá z podvodného vydržania pozemku pod domom bývalého ministra hospodárstva Jirka Malchárka. Vina sa nepreukázala nikomu z nich. (Denník Pravda)
V októbri 2015 sa začalo napríklad "ďalšie trestné stíhanie vo veci, ktoré už raz špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zrušil. Ide o podozrenie, že bývalý šéf kontrarozviedky Ľubomír Arpáš odovzdal Pente za úplatok informácie o Gorile" (Denník N).