DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Dôležité je to, že vláda vládla sama a prvý minister školstva, pán Čaplovič, hneď na začiatku sľúbil, že platy učiteľom porastú na 1,2 násobok priemerného platu v národnom hospodárstve. A to nesplnili.

Fico, Bugár, Figel, Procházka a Danko - predvolebná diskusia - 15.02.2016
Pravda

Na jeseň roku 2013 sľúbil vtedajší minister školstva Dušan Čaplovič, že do roku 2016 dosiahne priemerný plat pedagogických a odborných zamestnancov 1,2 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Béla Bugár preto v diskusii disponoval s pravdivými informáciami. Taktiež štatistiky od Trexima a od Štatistického úradu sa líšia v mnohých veciach, ale obidve dokazujú, že sľub, ktorý bol daný v roku 2013 vtedajším ministrom školstva Dušanom Čaplovičom, nominantom strany SMER-SD, sa nepodarilo realizovať. Tvrdenie Bélu Bugára je preto pravdivé.

Tento sľub bol zapracovaný do Správy o stave školstva na Slovensku (.pdf, s.25) na jeseň 2013 v tomto znení: "Vzhľadom na dôležitosť riešenia problému nízkych platov pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve sa okrem cieľov v tejto oblasti pre rok 2020 stanovuje aj záväzok dosiahnuť pre túto kategóriu zamestnancov plat na úrovni 1,2 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve do roku 2016. " Tento dokument a navrhnuté opatrenia boli prerokované so zástupcami vlády, odborov a zamestnávateľov a boli následne prijaté, ako o tom informovala Pravda. Po odchode Dušana Čaploviča z postu ministra jeho následník, Peter Pellegrini sa tiež vyjadroval v zmysle, že je jeho prioritou dodržať sľub z roku 2013.

Ako reakcia na januárový štrajk učiteľov súčasný minister školstva Juraj Draxler ukázal štatistiky o priemernej mzde pedagogických pracovníkov podľa krajov, kde v jednotlivých krajoch, s výnimkou Bratislavského kraja, je uvedený priemerný plat vyšší ako 1,2 násobok v národnom hospodárstve (správu uviedol DenníkN). Platy teda boli porovnávané v rámci jednotlivých krajov a nie s priemernou mzdou v národnom hospodárstve SR, ako to bolo sľúbené pôvodne.  Na základe údajov Štatistického úradu z prvých troch kvartálov roku 2015 je priemerný plat v národnom hospodárstve 859 eur. Vo vzdelávaní je podľa ŠÚ priemerný plat vo výške 751 eur, čo predstavuje približne 0,87 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve .

Ústav informácií a prognóz školstva disponuje vytvorenými časovými radami o priemerných platoch pedagogických aj nepedagogických školských zamestnancov do roku 2014. Nasledujúca tabuľka ukazuje porovnávanie týchto údajov s priemernou mzdou v národnom hospodárstve z roku 2014.

 

Po tom, ako učitelia vyjadrili podozrenie, že ministerstvo s publikovanými údajmi o platoch zavádza, zverejnil aj Inštitút finančnej politiky (IFP) na svojej facebookovej stránke štatistiky o platoch učiteľov. Médiá tento zdroj začali brať ako dôkaz toho, že ministerstvo zavádzalo, preto následne IFP stiahol obrázok z internetu (stanovisko riaditeľa IFP môžete prečítať tu). 




Denník N v januári uviedol aj štatistiky o platoch učiteľov od firmy Trexima. Rozdielny prístup je v tom, že v databáze Štatistického úradu nie sú odlíšené pracoviská pedagogických zamestnancov, kým údaje firmy Trexima hovoria o pozíciách v školstve zvlášť a ďalej, Trexima prepočítava platy na plný pracovný úväzok, čiže do štatistiky sa rátajú platy z plného pracovného úväzku.

Dátum zverejnenia analýzy: 14.02.2016
success
error