DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Pamätáme sa, aký rozdiel bol medzi nami a Českou republikou a my sme ich dobehli Českú republiku (v životnej úrovni, pozn.).

Fico, Bugár, Figel, Procházka a Danko - predvolebná diskusia - 15.02.2016
Pravda

V hrubom národnom produkte v prepočte na osobu (jednom z používaných ukazovateľov životnej úrovne) Slovensko skutočne dobehlo Českú republiku. HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily však neukazuje, že by sme Českú republiku dobehli. Keďže jeden ukazovateľ životnej úrovne potvrdzuje Ficovo tvrdenie, hodnotíme výrok ako pravdivý. 


Trend píše o tom, ako Slovensko dobehlo Českú republiku v ukazovateli životnej úrovne:
"Po 21 rokoch samostatnosti slovenské príjmy na obyvateľa dobehli zárobky historicky vyspelejších Čechov. Slovenský hrubý národný dôchodok (HND) v prepočte na osobu dosiahol podľa odhadu Európskej komisie vlani už 99,95 percenta českej úrovne. HND očisťuje hrubý domáci produkt (HDP) o zisky zahraničných spoločností presúvané do zahraničia a pripočítava príjmy obyvateľov zarábajúcich v zahraničí. Vystihuje preto skutočnú životnú úroveň občanov lepšie ako častejšie uvádzaný HDP.
Hrubý národný dôchodok nepočíta len s príjmami na výplatnej páske, ale aj so zárobkami firiem. Vyrovnanie HND teda neznamená, že Slováci dobehli Čechov aj v platoch alebo v kúpnej sile
."
Trend pripája aj nasledujúcu tabuľku:
Podľa jedného ukazovateľa- hrubého národného dôchodku v prepočte na osobu, teda skutočne dobehlo Česko v životnej úrovni.

 Životná úroveň je často meraná aj v HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily, ktorá vyjadruje, aká veľkosť celkovej ekonomickej aktivity za určité obdobie pripadá na jedného obyvateľa sledovanej oblasti a porovnáva sa so základňou, ktorou je tento istý ukazovateľ vypočítaný za úniu ako celok.

Najnovší údaj pre rok 2014 (Eurostat) hovorí, že Česká republika je na úrovni 85% priemeru EÚ v HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily. Slovensko bolo v tomto roku na úrovni 77% priemeru. Českú republiku sme teda v tomto roku v životnej úrovni nedobehli. Najstarší údaj na Eurostate je pre rok 1995, kedy dosahovalo Slovensko 40% priemeru EÚ a Česká republika 38% priemeru. Podľa týchto údajov mala teda Česká republika v roku 1995 horšiu životnú úroveň ako Slovensko.


Po rozdelení Československa v 1993 roku bolo HDP (v PPP na obyvateľa) na Slovensku podľa Svetovej banky 7285 amerických dolárov a v Česku 12 125 amerických dolárov. 

Tabuľka Svetovej banky na rok 2014 uvádza, že HDP (v PPP na obyvateľa) na Slovensku pohybovala na úrovni 27 711 amerických dolárov a v Česku tento údaj dosiahol 30 407  amerických dolárov. V percentuálnom pomere k priemeru 28 krajín Európskej únie (36 699 USD) tvorí životná úroveň Slovenska 76 % a Česka 82 %. To znamená, že Česko si oproti roku 2013 polepšilo o 2 p.b. a Slovensko nedosiahlo rast životnej úrovne oproti priemeru EÚ, ako vyplýva z tabuľky uvedenej nižšie.



Dátum zverejnenia analýzy: 14.02.2016
success
error