DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

V 2008 bol podobný návrh pána poslanca Gaburu (interrupcie, pozn.). No Podmanický za, Pellegrini proti, ďalšie desiatky sa zdržali. Teraz bol návrh pána poslanca Kuffu a ďalších. 5 až 12 rokov pre ženy, ktoré idú na umelé oplodnenie. Opäť Podmanický, Kéry za, Číž proti, Blaha proti, desiatky smerákov sa zdržali.

Fico, Bugár, Figel, Procházka a Danko - predvolebná diskusia - 15.02.2016
Pravda

V roku 2008 poslanec Gabura predložil návrh zákona o zrušení interrupcie. Taktiež v roku 2015 bol predložený návrh zákona o zákaze interrupcie a tento návrh hovoril aj o väzbe v prípade porušenia zákona. Oba návrhy boli zamietnuté avšak poslanci strán nehlasovali jednotne. Pri návrhu z roku 2008 sa skutočne desiatky poslancov zdržali hlasovania, Pellegrini bol proti a Podmanický za návrh. Pri hlasovaní v roku 2015 bol znovu Podmanický a tiež Kéry za návrh, proti hlasovali Číž a Blaha a 58 poslancov SMER-SD sa zdržalo hlasovania. Výrok hodnotíme ako pravdivý.
V roku 2008 poslanec NR SR Peter Gabura predložil návrh zákona, ktorý zakazuje interrupcie a zároveň ruší zákon o umelom prerušení tehotenstva. Poslanec Gabura argumentoval tým, že možnosť interrupcie odopiera základné právo: právo na život ešte nenarodeného dieťaťa (najmä do štrnásteho týždňa tehotenstva, kedy je interrupcia povolená).
V septembri 2008 poslanci NR SR tento návrh zákona zamietli.
V hlasovaní o tomto návrhu zákona boli poslanci v jednotlivých stranách nejednotní. Poslanec Ján Podmanický (Smer-SD) bol za prijatie návrhu zákona, naopak poslanec Peter Pellegrini (Smer-SD) bol proti jeho prijatiu.
Z prítomných 128 poslancov sa hlasovania zdržalo 50 z nich.

Trojica opozičných poslancov: Štefan Kuffa (OĽaNO), Marián Kvasnička (nezaradený) a Jozef Mikloško (KDH) predložila v októbri 2015 do parlamentu návrh zákona, ktorý zakazuje interrupcie, umelé oplodnenie ako aj ďalšie činnosti, ktoré môžu znamenať ukončenie života ešte nenarodeného dieťaťa.
Za porušenie zákazu interrupcie by ženy boli posielané do väzenia na 25 rokov až doživotie a v prípade umelého oplodnenie by ženám hrozilo väzenie na 5-12 rokov.

Podľa návrhu zákona by do trestného zákona pribudlo:" § 150 (1) Žena, ktorá úmyselne s vopred uváženou pohnútkou akýmkoľvek spôsobom a) spôsobí vlastný úmyselný potrat alebo ukončenie života svojho nenarodeného dieťaťa, alebo b) pozbaví svoje nenarodené dieťa života, potrestá sa odňatím slobody na dvadsaťpäť rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie." dennikn.sk (15.12.2015)

10.12.2015 poslanci o tomto návrhu hlasovali. Návrh zákona neprešiel. Poslanci Smer-u Podmanický a Kéry boli za návrh. Naopak poslanci Číž a Blaha boli proti. 58 poslancov zo Smer-u sa zdržalo hlasovania.

Dátum zverejnenia analýzy: 14.02.2016
success
error