DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Samozrejme je to trošku zmena, už aj minule, teda pred štyrmi rokmi, že všetko musíme mať fakticky vo vnútri, v kulturákoch a nie vonku, to trošku obmedzuje tú kampaň, preto musíme oveľa viac robiť tých návštev, aby sme stihli čo najviac ľudí.

Fico, Bugár, Figel, Procházka a Danko - predvolebná diskusia - 15.02.2016
Neoveriteľné

Z uvedeného výroku nie je jasné, k čomu Bugár referoval, keďže zákon výber miesta predvolebnej kampane politických strán nijako neupravuje. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.  

Súčasné volebné pravidlá boli schválené v máji roku 2014. Zmeny v týchto pravidlách sa týkali predovšetkým transparentnosti účtov, volebného moratória či kontroly financovania kampaní. 
Ani Zákon o voľbách do NR SR (č. 333/ 2004 Z.z.), platný aj pre parlamentné voľby v roku 2012, neupravuje výber konkrétnych priestorov pre predvolebné mítingy.

Čo sa týka priestorov určených na predvolebnú kampaň, zákon dnes upravuje iba umiestňovanie volebných plagátov na verejných priestranstvách. Tieto miesta, ako aj podmienky vyhradzujú jednotlivé obce (pdf., s. 1398). Výber miest pre konkrétne volebné mítingy teda zákon v súčasnosti bližšie nešpecifikuje. 
 

Dátum zverejnenia analýzy: 14.02.2016
success
error