DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

A toto vravíme aj my, v podstate pán Holjenčík, ten tam je zabarikádovaný x rokov, to je taký Harabin slovenskej energetiky, pán Holjenčík je teda šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví...

Sulík vs. Danko - 01.02.2016
Pravda

Jozef Holjenčík je predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) od 26. 11. 2012 na obdobie šiestich rokov. Do Regulačnej rady ÚRSO sa dostal už 23. 5. 2007 období prvej vlády Roberta Fica. Funkčné obdobie bežného člena Regulačnej rady je tiež šesť rokov. Celkovo na úrade pôsobí už deväť rokov. Vo výroku hodnotíme po faktickej stránke to, či je v danej funkcii a koľko rokov ju plní, t.j. či ide o dlhšie obdobie ako je štandardné funkčné obdobie. Keďže na obidve otázky možno odpovedať kladne, Sulíkov výrok hodnotíme ako pravdivý.


Nad rámec hodnotených súvislostí vieme identifikovať niekoľko problémov v činnosti ÚRSO.   
Počas Holjenčíkovho pôsobenia na ÚRSO sa objavili upozornenia Európskej komisie pre vysoké koncové ceny energií. Európska komisia upozorňovala najmä na vysoké sieťové poplatky stanovené ÚRSO, ktoré znižujú konkurencieschopnosť slovenských firiem a tiež zvyšujú ceny energií pre domácnosti.

"Dôvodom vysokých cien sa zdá byť regulovaná zložka ceny, keďže veľkoobchodné ceny sú na úrovni okolitých štátov a navyše mali klesajúcu tendenciu. Regulované zložky ceny na Slovensku zahŕňajú poplatky za prenos a distribúciu elektriny ako aj podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov, z domáceho hnedého uhlia, z kombinovanej výroby tepla a elektriny a tiež odvod do jadrového fondu. Pozornosť pri snahe o zníženie cien sa sústreďuje hlavne na podporu OZE (obnoviteľné zdroje energií), ktorá je najrýchlejšie rastúcou zložkou ceny a predstavuje v súčasnosti okolo 17 EUR/MWh. Koncové ceny elektriny ale zaťažujú aj podpora hnedého uhlia, ktorá je vo výške okolo 4 EUR/MWh a odvod do jadrového fondu vo výške cez 3 EUR/MWh." (dennikn.sk). 

Podľa správy Európskej komisie (s. 28) boli poplatky pre priemyselných spotrebiteľov zaznamenané druhé najvyššie v EÚ v absolútnych číslach v roku 2013 (0,0665 EUR / kWh) a tretie najvyššie podmienky podielu konečnej ceny elektriny (54,3%). Slovensko je jedným z troch členských štátov, kde sieťové poplatky pre priemyselných odberateľov sú vyššie než náklady na dodávky energie.

Európska komisia navrhla pre zlepšenie situácie investície do infraštruktúry, čo znamená stavbu plynovodov zo severu na juh, ďalej podporu OZE a vidí tiež priestor na rozvoj transparentnosti a predvídateľnosti regulačného rámca a zvýšenie atraktívnosti slovenskej energetiky pre investorov. 

Dátum zverejnenia analýzy: 31.01.2016
success
error