DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Uhliarik

KDH

(...) ministerka zdravotníctva takisto tvrdila, že 5 dní bola zachovaná letecká záchranná služba alebo teda že bolo celé Slovensko, západné v tomto prípade, pokryté a nebolo. A došlo k úmrtiu jednej pacientky (...)

Cislák vs. Uhliarik vs. Kavecká o situácii v zdravotníctve - 18.01.2016
Pravda

V období od 12. do 16. septembra 2013 bola letecká záchranná služba síce celkovo na Slovensku zachovaná, avšak vrtuľníky z Bratislavského a Trenčianskeho kraja nemohli v tomto období lietať, nakoľko nemali obnovené licencie. Pacientka, ktorú spomína Uhliarik, potrebovala previezť zo Záhoria. Bol pre ňu privolaný vrtuľník z Nitry, odkiaľ je približne rovnaký doletový čas ako z Bratislavy alebo Trenčína, ten však nebol dostupný, a preto primár skalickej nemocnice rozhodol o prevoze sanitkou do Bratislavy. Tieto komplikácie mohli prispieť k predčasnému úmrtiu. Uhliarikov výrok hodnotíme ako pravdivý.

Podľa Zvolenskej, "Päť vrtuľníkových staníc na území SR v tom čase znamenalo, že to bola úroveň ČR, ktorá má desať staníc a dvojnásobný počet obyvateľov. Bola teda zabezpečená zdravotná starostlivosť pre občanov. Ani dnes, keď lieta sedem vrtuľníkov, nemôžem povedať, či niekto nezomrie". Územie (západného) Slovenska teda bolo pokryté, avšak riedkejšie, ako to bežne býva.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.01.2016
success
error