DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Viliam Čislák

Nestraníci

Ty hovoríš, že situáciu v 2011 riešila premiérka a riešil predseda parlamentu, ale prepáč, my pre tvoju neschopnosť, pretože ty si s lekármi predtým nerokoval, ty si im žiadne ponuky nedal a oni štrajkovali za zvýšenie platov, zatiaľ čo teraz tieto sestry zvyšujú, paradoxne sú zvýšené platy.

Cislák vs. Uhliarik vs. Kavecká o situácii v zdravotníctve - 18.01.2016
Nepravda

Išlo o obdobie, kedy bol ministrom zdravotníctva Uhliarik v roku 2011 a kedy dochádzalo k štrajkom lekárov. V tom čase s lekármi rokovala premiérka Radičová a predseda parlamentu Hrušovský. Uhliarik však takisto rokoval s lekármi a navrhol alternatívu. Zároveň Čislák spomína aj súčasné zvyšovanie platov sestier, ktoré platí od januára 2016, konkrétne sa jedná o stanovenie minimálnej výšky základnej mzdy jednotlivým kategóriám zdravotníckych pracovníkov vrátane spomínaných zdravotných sestier. 

Výrok kvôli nesprávnemu tvrdeniu o nerokovaní Uhliarika ako ministra s lekármi hodnotíme ako nepravdivý. 

V máji 2011 lekári rezignovali na ministra Uhliarika, keďže situáciu s lekármi neriešil, a obrátili sa na premiérku Radičovú. V novembri 2011 im však minister Uhliarik ponúkol riešenie, a to zvýšenie miezd o 300 eur, ktoré však neprijali, ale išlo o ponúkanú alternatívu zo strany Uhliarika a o jeho snahu rokovať.  

Na vtedajšiu situáciu reagoval aj politológ Juraj Marušiak, ktorý skritizoval Uhliarika za nezvládnutie situácie s lekármi. 
"Minister presadzoval takú koncepciu reformy zdravotníctva, ktorú odmietli nielen samotní lekári, ale aj Národná rada. Situáciu v zdravotníctve doviedol tak ďaleko, že lekári podali hromadné výpovede, celé to nezvládol… Minister mal byť odvolaný ešte v priebehu štrajku alebo okamžite po ňom." Poslankyňa Zvolenská(SMER) tiež kritizovala nezvládnutie a neriešenie situácie s lekármi. Zdroje na platy vraj neboli zabezpečené. 

Štrajk sa skončil až podpisom memoranda o upravení podmienok v zdravotníctve.

Čislák spomína zvýšenie platov sestier, ktoré je platné od januára 2016. Zmenu v mzdách prináša novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Právna norma upravuje platy vyše 20 zdravotníckym profesiám v nemocniciach, ako sú farmaceut, sestra, zdravotnícky laborant či sanitár, s výnimkou lekárov.

O novele informuje napríklad denník SME: "Novela stanovuje minimálnu výšku ich základnej zložky mzdy podľa vzoru úpravy platov lekárov. Napríklad sestra má mať rovnako ako verejný zdravotník či fyzioterapeut základnú zložku mzdy najmenej vo výške 0,81-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve spred dvoch rokov. Právna norma garantuje zdravotníkom platy v štátnych aj súkromných nemocniciach. Na vyššie mzdy pôjde do nemocníc 55 miliónov eur."

Novela bude účinná aj napriek tomu, že prezident SR Andrej Kiska ju ani po druhý raz nepodpísal. Bude platiť bez jeho podpisu. Hlava štátu ju odporúčala prijať s viacerými zmenami. Prezident napríklad nepovažoval za dostatočné finančné krytia zákona.

Právny predpis sa však nepozdáva zástupcom zdravotníkov. Sestrám sa nepáči, že sa netýka ich kolegýň v ambulanciách, kúpeľoch či zariadeniach sociálnych služieb. Požadujú tiež, aby sa im zvýšili koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy, aby sa v plate zohľadňovali odpracované roky, alebo započítavala materská či práceneschopnosť do času odbornej praxe. Sestry už na protest začali v nemocniciach s podávaním výpovedí. Z nich patrí pod rezort sedem, tri nie. Do platnosti vstúpi väčšina výpovedí vo februári. Nemocnice už začali do pracovného pomeru prijímať nových ľudí.

Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) novelu považuje za korektnú a solídnu. Poukázal, že aktuálnym požiadavkám sestier nemôže ustúpiť, pretože na ne nie sú peniaze. Ich prvotné požiadavky podľa jeho slov splnil, zdravotníci pôvodne žiadali, aby mali taký istý zákon ako lekári, aby platil pre všetky kategórie zdravotníkov a pre všetky ústavné zdravotnícke zariadenia.

Platy sestrám podľa Čisláka neklesnú a ani nebudú stáť. Podotkol, že základná zložka mzdy im bude podľa zákona každoročne valorizovaná prostredníctvom priemernej mesačnej mzdy. Ak by niektorej zo sestier mzda podľa schválenej novely klesla, odstúpi z funkcie. Tie to na výplatách uvidia práve vo februári.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.01.2016
success
error