DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Uhliarik

KDH

... rozdiel medzi rokom 2011 a rokom 2015 - 2016 je v tom, že keď sa táto situácia stala, tak vieme, že premiérka bývalá, predseda parlamentu s odbormi, vrátane mňa, sedeli sme deň a noc a presne si to pamätám, ráno, ráno pred Vianocami sme sa dohodli.

Cislák vs. Uhliarik vs. Kavecká o situácii v zdravotníctve - 18.01.2016
Nepravda

Lekárske odborové združenie čakalo do poslednej možnej chvíle, kým definitívne ukončilo štrajkovú pohotovosť. Stalo sa tak 16. decembra 2011, pričom dohoda s LOZ bola uzavretá už v Memorande z novembra 2011. Zástupcovia LOZ však neverili sľubom vlády a ministra. K dohode s protestujúcimi lekármi teda došlo skôr než deň pred Vianocami 2011, preto výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Kríza v slovenskom zdravotníctve v roku 2011 sa začala ešte v na konci septembra toho roku. Vtedy totiž viac ako 2 400 lekárov podalo výpovede. Aj keď neskôr až polovica z nich výpovede stiahla, LOZ (lekárske odborove združenie) naďalej odmietalo riešenia navrhované vládou SR, tá sa následne rozhodla vyhlásiť núdzový stav, ktorým mohla lekárom vo výpovedi nariadiť povinnú pracovnú povinnosť.

Situáciu sa neskôr podarilo upokojiť podpisom Memoranda, ktoré 25. novembra 2011 podpísala aj vtedajšia premiérka Iveta Radičová. Lekári sa však obávali, že vláda svoj zámer nepresadí do legislatívnej podoby, a tak 10. decembra 2011 vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Denník Pravda (zdroj TASR) v článku zo 16. decembra 2011 píše: "LOZ vyhlásila štrajkovú pohotovosť 10. decembra. Trvať mala až do splnenia všetkých požiadaviek z memoranda dohodnutého s vládou. Odborári ju nezrušili ani po tom, čo parlament schválil legislatívu, ktorá zvyšuje platy lekárov, či ruší transformáciu nemocníc. Tvrdili, že zákony nenadobudli účinnosť a chceli počkať na to, kedy sa zverejnia v Zbierke zákonov SR." Vláda SR schválila legislatívne zmeny vychádzajúce z memoranda ešte 14. decembra 2011.

Do rokovaní medzi LOZ a vládou bol zapojený aj vtedajší predseda parlamentu Pavol Hrušovský. Ten rokoval priamo s Mariánom Kollárom, predsedom LOZ.

Štrajk lekárov v udalostiach roka 2011 spomína v kocke aj denník SME.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.01.2016
success
error