DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

...za krátkeho pôsobenia Radičovej koalície sme zachraňovali Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, ktorú predtým Zuzana Zvolenská nechala v strate mínus 120 miliónov nie korún, ale eur. Hrozila jej nútená správa.

Predsedovia strán o volbách, politike v roku 2016 a bezpecnosti - 11.01.2016
Zavádzajúce

Podľa mediálnych správ a výročnej správy Všeobecnej zdravotnej poisťovne za rok 2010 (pdf.) sa dlh naozaj vyšplhal v roku 2010 na úroveň 120 miliónov €. VšZP prijala po odhalení dlhu auditom opatrenia na jeho zníženie, nejednalo sa o priame štátne zásahy, ale zmeny vychádzajúce z iniciatívy poisťovne. Záležitosti spojené s hospodárením poisťovne má na starosť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, v ktorého kompetencii je predpísanie ozdravného plánu alebo zavedenie nútenej správy. Ani jedno z týchto opatrení nebolo zavedené. Je tak pravdou, že vláda sa musela v tomto období zaoberať VšZP, nedošlo však k jej zachraňovaniu v zmysle prevzatia riadenia či poskytnutia pôžičky, a novela zákona, ktorá zaviedla podmienku platobnej schopnosti a sprísnila podmienky fungovania bola prijatá až za nasledujúcej vlády Roberta Fica. Výrok ako celok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

 
Podľa auditu, ktorý sa urobil na začiatku roku 2011 boli hlavným dôvodom dlhu machinácie v účtovníctve, a to tým, že boli nadhodnotené pohľadávky po lehote splatnosti (dlhy na poistnom, ktoré neboli zaplatené). Na základe výročných správ VŠZP sme vytvorili tabuľku celkovej bilancie hospodárenia. Staršie výročné správy ako z roku 2010 neboli uverejnené na stránkach VŠZP. K nútenej správe nakoniec nedošlo, poisťovňa zvýšila výber poistného a znížila výdavky na vlastnú prevádzku. Od júla 2012 začalo platiť nové pravidlo platobnej schopnosti. Podľa nich poisťovne musia preukázať, že podiel ich vlastných zdrojov na poistnom po prerozdeľovaní je najmenej 3%. Ak by toto kritérium poisťovňa nesplnila, musela by ísť do nútenej správy. Táto zmena v Zákone o zdravotnom poistení bola prijatá v júni 2012 a vstúpila do účinnosti k 1. júlu. Aj keď zmeny mohli byť chystané už za Radičovej vlády, došlo k nim až počas vlády súčasnej, teda vlády strany Smer.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.01.2016
success
error