DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Veď po ôsmich rokoch premiérovania Roberta Fica sme sa dostali do roku, kedy prvýkrát utečenci sú zo Slovenska. Viac ľudí odišlo, hlavne mladšia kategória medzi 30 a 40, než prišlo na Slovensko. Opakujem, viac emigrantov zo Slovenska od roku 93, teraz v minulom roku bolo dosiahnutých, než imigrantov na Slovensko.

Predsedovia strán o volbách, politike v roku 2016 a bezpecnosti - 11.01.2016
Neoveriteľné

Na začiatok treba upresniť, že Figeľ vo výroku používa výraz utečenci v hovorovom zmysle, a myslí ním celkovo osoby opúšťajúce Slovensko bez ohľadu na dôvod. Je pravdou, že od roku 1993 bol migračný tok doposiaľ vždy väčší smerom na Slovensko než zo Slovenska. Údaje za posledný rok (2015) však ešte nie sú oficiálne dostupné a preto označujeme tento výrok za neoveriteľný.


Viacero zdrojov (.pdf, s.2), medzi nimi aj Štatistický úrad SR, preukazuje, že počet obyvateľov Slovenska, ktorí sa z krajiny odsťahovali bol medzi rokmi 1993 - 2014 nižší než počet obyvateľov, ktorí sa do krajiny prisťahovali. Minuloročné údaje (2015) však ešte uverejnené neboli.

Pre úplnosť môžme zdôrazniť rozdiel medzi migrantom a utečencom.

Migranti sú všeobecne chápaní ako osoby ktoré sa "nerozhodli presťahovať kvôli priamej hrozbe prenasledovania alebo smrti, ale hlavne preto, aby si zlepšili svoj život, našli si prácu, prípadne v niektorých prípadoch kvôli vzdelaniu, opätovnému spojeniu s rodinou alebo z iných dôvodov. Na rozdiel od utečencov, ktorí sa nemôžu bezpečne vrátiť domov, migranti takéto prekážky v návrate domov nemajú. Ak sa rozhodnú vrátiť domov, naďalej môžu požívať ochranu svojej vlády."

Utečenci, naproti tomu, "sú osoby utekajúce pred ozbrojeným konfliktom alebo prenasledovaním. Ich situácia je často tak nebezpečná a neznesiteľná, že prekračujú národné hranice, a hľadajú bezpečie v okolitých krajinách, a tak sa stávajú medzinárodne uznanými "utečencami" s prístupom k pomoci od štátov, UNHCR a ďalších organizácií. Sú uznaní práve preto, že vrátiť sa domov je pre nich príliš nebezpečné, a potrebujú útočisko niekde inde. Odmietnutie poskytnúť azyl má pre týchto ľudí potenciálne smrteľné následky."

8. januára 2016 SME uverejnil článok "Slovensku unikajú mozgy, za pásy prichádzajú Rumuni", kde sa píše mimo iného: "Presný počet ľudí, ktorí odišli do zahraničia, či už za prácou, štúdiom či lepším životom, nie je známy. Globálnu štatistiku Slovensko nemá." (Kušnírová)


Dátum zverejnenia analýzy: 10.01.2016
success
error