DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Takisto, keď si máme povedať pravdu, tak tým človekom, ktorý prvý na Slovensko doniesol skutočných teroristov, bol Robert Fico. (...) pritiahol sem 8 zločincov z Guantánama a dnes sa slobodne pohybujú po Slovensku a v celej Európskej únii.

Predsedovia strán o volbách, politike v roku 2016 a bezpecnosti - 11.01.2016
Zavádzajúce

Z väznice Guantanámo sme skutočne prijali osem bývalých väzňov ako súčasť dohody z roku 2009. Tieto osoby však nikdy neboli z terorizmu obvinené, a tak ani súdené či usvedčené. Nie je tak legitímne referovať k nim ako k teroristom alebo zločincom. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

Rozhodnutie o prijatí bývalých väzňov pochádza už z roku 2009, kedy sme sa ponúkli, že pomôžeme týchto ľudí integrovať v rámci dohody s USA. Ministerstvo vnútra v stanovisku uviedlo:
"Slovenská republika v roku 2009 privítala rozhodnutie amerického prezidenta Baracka Obamu zatvoriť kontroverzné väzenie v Guantáname. Už vtedy sme sa pripojili k iniciatíve niektorých členských štátov NATO, Európskej únie a iných krajín a v roku 2010 sme prijali tri osoby, ktoré boli zadržiavané v tejto väznici, a poskytli sme im podmienky na to, aby v Európe mohli začať nový život."  
 
Slovensko prijalo prvých troch bývalých väzňov z Guantánama v roku 2010. Išlo o Egypťana, Tunisana a občana Azerbajdžanu, ktorí boli na Kube väznení približne osem rokov. Americké úrady ich podozrievali zo spolupráce s teroristickými organizáciami, tieto podozrenia však neboli dokázané. V iniciatíve SR pokračovala v roku 2013, keď prijala ďalších troch väzňov. Podľa správy TASR z prvých troch prijatých väzňov na území SR zostal len jeden.


20.11. 2014 Slovenská republika opäť prijala dvoch bývalých väzňov z Guantanáma. Išlo o občanov Tuniska a Jemenu, ktorí taktiež nikdy neboli obvinení alebo súdení, ako zdôrazňovalo aj Ministerstvo vnútra. "Tak ako v prípade prvých transportov, aj v tomto ide o osoby, ktoré nikdy neboli podozrivé a ani obvinené z trestného činu terorizmu, a pre SR nepredstavujú žiadne bezpečnostné riziko. Ide o pokračovanie dohody s USA z roku 2009," informoval Peter Lazarov, hovorca Ministerstva vnútra SR.
"Osoby budú zaradené do trojročného programu integrácie, teda v priebehu troch rokov budú integrované do slovenskej spoločnosti. Ich ľudské práva budú dodržiavané. Z bezpečnostných a taktických dôvodov sa nebudeme vyjadrovať k miestu ich pobytu," doplnil Peter Lazarov.
Zdroj: TASR

K otázke bývalých väzňov sa v decembri 2015 vyjadril aj minister Kaliňák v reakcii na otázku v pléne NR SR. Podľa jeho odpovede sa časť mužov vrátila do domovských krajín a na území SR ich ostalo päť, presná tak nie je ani druhá časť výroku, podľa ktorej sa slobodne pohybujú po Slovensku a EÚ. Kaliňák taktiež zdôraznil, že žiaden z mužov nepredstavoval počas svojho pobytu v SR bezpečnostnú hrozbu, zostávajúci piati sú monitorovaní a v procese integrácie. 

Dátum zverejnenia analýzy: 10.01.2016
success
error