DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

A čí on je nominant šéf verejnoprávnej televízie? Je nominant vládnej strany Smer.

Predsedovia strán o volbách, politike v roku 2016 a bezpecnosti - 11.01.2016
Pravda

Terajší riaditeľ RTVS Václav Mika bol zvolený v auguste 2012. Celú voľbu sprevádzal boj a ostré debaty medzi vládnym Smerom-SD a opozíciou. Hlavným problémom celej voľby bolo samotné odvolanie predchádzajúcej riaditeľky RTVS Miroslavy Zemkovej (TASR), kvôli porušeniu zákona z jej strany a to tým, že zverejnila výzvu na verejnú obchodnú súťaž na prenájom priestorov pre mediálny komplex, no neinformovala predtým Radu RTVS. Miroslava Zemková sa obrátila dokonca až na Ústavný súd. Dôležité je tiež uviesť vyjadrenia Rady RTVS: ,,Rada RTVS nikdy nekonštatovala porušenie zákona. Dôvod, ktorý výbor uviedol, je len jednou interpretáciou skutočnosti. Navyše skutočnosti, ktorá nenastala," (hnonline.sk) tvrdil vtedajší Vladimír Talian člen Rady RTVS. Dokonca aj vtedajší predseda Rady RTVS Miroslav Kollár (SITA) sa vyjadril, že návrh na odvolanie Zemkovej sa mu nezdá príliš korektný. Porušenie zákona skonštatoval parlamentný Výbor pre kultúru a médiá. Celý proces odvolania bol podľa slov opozície spolitizovaný. KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS, SaS oznámili, že sa voľby nezúčastnia.To, že Mika by bol nominantom vládnej strany Smer-SD, samotná strana poprela. Je pravdou, že Mika poslal prihlášku a keďže splnil formálne náležitosti vyhlásené Výborom NR SR pre kultúru a médiá, tak ho Výbor uznal ako nominanta. Taktiež je však pravdou, že v rámci samotnej voľby zvíťazil s obrovským náskokom pred ostatnými kandidátmi, pričom ho podporili vyslovene poslanci strany Smer-SD (74 poslancov z 95 prítomných - jedina prítomná strana opozície boli poslanci OĽaNO, ktorí za Miku nehlasovali). Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Na samotnej schôdzi, kde sa volil nový riaditeľ RTVS sa snažil poslanec OĽaNO Jozef Viskupič (TASR) o pozastavenie schôdze a voľby až kým nevyjadrí Ústavný súd k sťažnosti, ktorú podala Miroslava Zemková. Václav Mika bol zvolený v tajnej voľbe a hlasovalo za neho 74 poslancov, dvaja za jeho súpera Miroslava Rezníka. Celkovo sa hlasovania zúčastnilo 95 poslancov z toho 8 bolo neplatných a 10 bolo proti. Tu je namieste povedať, že kandidovalo až 11 kandidátov.

Poslanci opozície značne kritizovali odvolanie Zemkovej ako nezákonné a voľbu nového šéfa predtým ako Ústavný súd prešetril ústavnosť jej odvolania. M. Beblavý vtedy skonštatoval: "Smer-SD si zvolil generálneho riaditeľa, ktorého si prial. My sme sa na voľbe nezúčastnili, lebo sme považovali odvolanie Miloslavy Zemkovej za nezákonné (...)"

Daniel Krajcer komentoval postup vlády: 
"Ide o politickú frašku s cieľom mocensky ovládnuť verejnoprávne médiá, pričom s veľkou pravdepodobnosťou ide o nezákonný postup,"

Dušan Jarjabek zo Smer-SD povedal, že "Smer-SD
hlasoval vo voľbe nového generálneho riaditeľa bez straníckej direktívy."(SITA)


Dátum zverejnenia analýzy: 10.01.2016
success
error