DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Kde si nanominoval (Fico, pozn.) svojho spolužiaka za generálneho prokurátora.

Predsedovia strán o volbách, politike v roku 2016 a bezpecnosti - 11.01.2016
Nepravda

Bývalého spolužiaka premiéra Roberta Fica a bratislavského krajského prokurátora Jaromíra Čižnára zvolili 18. júna 2013 poslanci vládneho Smer-SD za generálneho prokurátora. Čižnára Ústavnoprávnemu výboru NR SR navrhla Rada prokurátorov ktorá vyberala z troch kandidátov. S predsedom strany Smer Robertom Ficom bola v tejto dobe spájaná iná kandidátka, Viera Kováčiková, o ktorej sa vyjadril ako o možnej generálnej prokurátorke. Voľba generálneho prokurátora bola dlho kontroverznou témou a viacerí kandidáti boli označovaní ako majúci väzby na Smer. Vzhľadom na priebeh výberu Čižnára, v ktorom Fico formálne nefiguroval, však výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Čižnára, ktorý spolu s premiérom vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského, navrhli za nominanta poslanci strany Smer a v tajných voľbách ho podporilo 82 z 82 prítomných poslancov. Opozícia kandidáta nepredložila, novú voľbu považovali za protiústavnú, keďže 17. júna 2011 parlament zvolil v tajnej voľbe za kandidáta Jozefa Čentéša, ktorého vtedajší prezident Ivan Gašparovič po roku a pol od Čentéšovho zvolenia v parlamente nevymenoval. Smer-SD bol vtedy opozičnou stranou a voľbu namietal pre jej spolitizovanie. 

Opoziční zákonodarcovia sa na voľbe nového generálneho prokurátora, ktorým sa stal Čižnár, nezúčastnili, pred hlasovaním opustili rokovaciu sálu.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.01.2016
success
error