DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Na Slovensku máme 30 pacientov na jednu zdravotnú sestru. Na jedného utečenca máme 165 policajtov.

Predsedovia strán o volbách, politike v roku 2016 a bezpecnosti - 11.01.2016
Zavádzajúce

Výrok Igora Matoviča obsahuje dve porovnania, preto sa pozrieme na prvú aj na druhú vetu zvlášť. Z výroku nevyplýva, odkiaľ informácie čerpal alebo na čo odkazuje. Národné centrum zdravotníckych informácií vydalo správu o stave zdravotníctva so štatistikami, pričom údaje z tohto dokumentu potvrdzujú Matovičove tvrdenia. Druhá časť jeho výroku je problematickejšia, lebo nie je jasné, ako treba interpretovať pojem "utečenci" v tomto kontexte. Výrok Igora Matoviča hodnotíme ako zavádzajúci napriek tomu, že údaje z prvej časti sú správne. Druhá časť jeho tvrdenia je príliš všeobecná a nemožno z nej presne určiť, koho myslel a koľkých ľudí myslel, keď hovoril o utečenecoch. Nenašli sme žiadne správy alebo zdroje, ktoré by potvrdzovali druhú časť tohoto tvrdenia.

V prvých dňoch nového roka sa objavila správa v médiách (dennikN, TASR), ktorá sa týkala zistení Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) prezentovaných v dokumente Zdravotníctvo Slovenskej republiky v číslach 2013 (.pdf). Táto správa predkladá najnovšie štatistiky z oblasti zdravotníctva, medzi inými v nej nájdeme aj počet zdravotníckych pracovníkov a počet zdravotných sestier (.pdf, s. 12 ). V roku 2013 bol počet zdravotných sestier 31 128, počet pôrodných asistentiek 1 775. Správa ďalej obsahuje aj štatistiky ohľadom obsadenosti lôžok v nemocniciach a počet hospitalizovaných pacientov v daných rokoch. Počet hospitalizovaných v roku 2013 klesol oproti roku 2012, vtedy bolo toto číslo 1 007 182. V roku 2013 počet hospitalizovaných nedosiahol milión, celkovo došlo k 986 497 hospitalizácií. Z týchto údajov vyplýva, že na jednu zdravotnú sestru padne približne 32 pacientov (ak počítame aj s pôrodnými asistentkami, tak približne 30 pacientov). Nevieme isto, odkiaľ Igor Matovič čerpal informácie, ale pravdivosť prvej vety jeho výroku potvrdila táto správa NCZI.

V poslednej dobe v spoločnosti rezonuje plánované zvýšenie počtu príslušníkov policajného zboru. Vláda SR 3. novembra schválila Návrh na zvýšenie počtu miest príslušníkov Policajného zboru a miest zamestnancov Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Vlastný materiál tohoto návrhu uvádza, že na rok 2016 bol schválený počet policajtov 23 047. Na rokovaní vlády dňa 16. decembra bol schválený ďalší návrh na zvýšenie počtu policajtov, a to v období od 2016 do 2018 o 2500 osôb. Od 1. januára 2016 to znamená navýšenie počtu policajtov o 800. Toto posledné opatrenie bolo predkladané ako protiteroristické opatrenie, navýšenie počtu policajtov malo byť aj reakciou na tragické udalosti z Paríža. Rozhodnutie vlády bolo značne kritizované (dennikN.blog , Ľubomír Galko pre Expres) v tom ohľade, že takto sa vytvára zo Slovenska policajný štát.

Z výroku Igora Matoviča  vôbec nie je jasné, koho si predstavuje pod pojmom "utečenci", o koľkých ľuďoch vôbec takto hovorí. Existuje niekoľko možných interpretácií. Môže týmto myslieť počet migrantov, ktorých dostalo Slovensko pri povinnom prerozdelení (.pdf) utečencov v septembri- ide o celkovo 802 osôb. Takisto je možné, že uvažuje len utečencov, ktorí prichádzali do utečneckého tábora do Gabčíkova (14. októbra tam bolo 429 ľudí podľa Ministerstva vnútra ) a kresťanské rodiny, celkovo 149 ľudí, ktorí prišli na Slovensko v decembri. Ďalšia možnosť je, že Igor Matovič myslel len ľudí, ktorí v tomto roku požiadali o azyl (169), alebo dostali azyl (8) - údaje od Ministerstva vnútra. Ak teda berieme počet policajtov už aj s navýšením na rok 2016, tzn. 23 847, potom  pri počte, ktoré bolo pridelené kvótami Slovensku na jedného utečenca vychádza približne 30 policajtov. Radovo podobné číslo k uvedenému vychádza, ak uvažujeme kresťanov, ktorí v decembri prišli na Slovensko, potom vyjde na jedného utečenca približne 160 policajtov, prípadne, ak uvažujeme žiadateľov o azyl. V tomto prípade vyjde na jedného utečenca približne 141 policajtov.

Označujeme výrok Igora Matoviča za zavádzanie napriek tomu, že údaje z prvej časti sú správne. Druhá časť jeho tvrdenia je príliš všeobecná a nemožno z nej presne určiť, koho myslel a koľkých ľudí myslel, keď hovoril o utečenecoch. Aj po preskúmaní rôznych interpretácií jeho tvrdenia nie je jasné, ako to myslel. Nenašli sme žiadne správy alebo zdroje, ktoré by potvrdzovali druhú časť tohoto tvrdenia.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.01.2016
success
error