DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Potom sme mali informácie, že je tu aj súvis medzi sexuálnymi útokmi, okrádaním a obťažovaním v niektorých nemeckých mestách, ale musíme pridať aj mestá v Rakúsku, vo Švajčiarsku, Švédsko, Fínsko a ďalšie krajiny sa dnes (10. január, pozn.) prihlásili s podobnými typmi útokov.

Predsedovia strán o volbách, politike v roku 2016 a bezpecnosti - 11.01.2016
Pravda

Výrok Roberta Fica na základe dostupných zdrojov zo zahraničných médií hodnotíme ako pravdivý. Po útokoch v Kolíne nad Rýnom ohlásilo útoky aj Švédsko, Rakúsko, Fínsko aj Švajčiarsko.

Švédsko a Fínsko najnovšie potvrdili, že ich občianky obťažovali azylanti. Ešte pred nimi vyhlásilo Rakúsko, že žiada ženy vo Viedni, aby samy nevychádzali z domu. Šesť žien z Zürichu potvrdilo olúpenie a ohmatávanie.

Útoky nasledovali po novoročnom útoku v Kolíne nad Rýnom, kde po útokoch polícia zaznamenala najskôr 379 trestných oznámení, no ich počet sa napokon vyšplhal na 516. Vo Švédsku boli 8. januára 2016 zatknutí dvaja muži opísaní ako utečenci, ktorí boli prepustení na kauciu, avšak sú podozriví z dvoch z 11 nahlásených sexuálnych sťažností nahlasených v meste Kalmar. V rakúskom meste Salzburg boli zatknutí pri novoročných oslavách dvaja muži afgánskeho a sýrskeho pôvodu. Ďalšie podobné prípady boli nahlásené aj v Zürichu a Helsinkách. 


Dátum zverejnenia analýzy: 10.01.2016
success
error