DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Žigmund Pálffy

Nestraníci

"Nerád vidím, keď prehráme s Nórskom. Za našich čias sa nič také nestávalo."

15 najväcších neprávd a zavádzaní v roku 2015 - 27.12.2015
Nepravda

Jedna z najväčších legiend slovenského hokeja Žigmund Pálffy zaujal výrokom z 7. mája 2015 o tom, že hokejová reprezentácia za jeho čias neprehrávala s tímami ako Nórsko. My sme sa na naše zápasy na vrcholných podujatiach pozreli (na základe údajov z SZĽH a IIHF) podrobnejšie a zistili, že Žigo nehovorí celkom pravdu.

V prvom rade sa pozrime na reprezentačnú kariéru Žigmunda Pálffyho. Za reprezentáciu nastúpil prvý raz na ZOH 1994 v Lilehammeri, kde sme vyhrali nad Kanadou, Talianskom, Francúzskom a remizovali so Švédskom a USA.

Na MS elitnej kategórie sa Slovensko zúčastnilo prvý raz v roku 1996 v Rakúsku. Do turnaja vstúpilo remízou s Kanadou, v treťom zápase však podľahlo domácemu Rakúsku. Práve tu nachádzame prvú prehru Slovenska s outsiderom na vrcholnom podujatí. Treba brať ohľad aj na fakt, že my sami sme vtedy boli nováčikom a pre hráčov to bolo prvé vystúpenie na MS v elitnej skupine. V A-kategórii sme sa zachránili vďaka výhre 4:1 nad Nemeckom, pri ktorej sa gólovo presadil Žigmund Pálffy.

Na nasledujúcich MS sme nedosiahli veľký úspech, ale nepostihla nás ani prehra s outsiderom. Žigmund Pálffy sa potom predstavil znovu na MS 1999, na ktorých sme postúpili do štvrťfinálovej skupiny a zaujali remízou 2:2 s Ruskom. ZOH 2002 v Salt Lake City boli jedným z veľkých podujatí, na ktorých naša reprezentácia zlyhala. Treba ale pripomenúť, že sa jednalo o kvalifikačnú skupinu, v ktorej sme nemohli počítať s niektorými hráčmi z NHL. Slovensko prehralo s Nemeckom a hlavne s Rakúskom, remizovalo s Lotyšskom a skončilo na predposlednom 13.mieste. Pálffy na turnaji odohral jeden zápas. Olympiády nám vo všeobecnosti nevychádzali, podobne sme prepadli aj v kvalifikačnej skupine na ZOH 1998 v Nagane, kde sme v rozhodujúcom zápase prehrali s Kazachstanom. Pállfy vtedy do hry nezasiahol.

Neskôr Žigo hral na medailových MS 2002 a MS 2003, tam sa pričinil najprv o zisk titulu a bronzu. Tieto turnaje vstúpia navždy do dejín slovenského hokeja a Pálffy v nich hrá výnimočnú úlohu – v roku 2002 v semifinále premenil nájazd v rozstrele so Švédskom a vo finále prihral na gól Petrovi Bondrovi.

Slováci na MS 2005 po veľkom boji s Kanadou vypadli vo štvrťfinále a s turnajom sa rozlúčili, Pálffy vtedy bojoval v slovenskom drese a prispel k cennej remíze s Rusmi či výhre nad Švajčiarmi.

Odvtedy sa Žigmund Pállfy až do roku 2010 za reprezentáciu na vrcholnom podujatí nepredstavil. V tom čase už začali pribúdať naše zaváhania s outsidermi – v roku 2006 prehra v úvodnom zápase skupiny s Bieloruskom (v tom čase sme ich ešte považovali za papierovo oveľa slabšieho súpera), na MS 2010 debakel v osemfinálovej skupine od Dánska (0:6). Práve v roku 2010 Pállfy ukončil reprezentačnú kariéru na ZOH vo Vancouveri, kde sme obsadili 4.priečku.

Aktívnu kariéru Žigmund Pálffy ukončil v roku 2012. Svetový hokej sa postupne vyrovnáva, slabé tímy sa posúvajú dopredu a sú nepríjemnými protivníkmi. Na MS 2013 sme podľahli Lotyšskua potom po nájazdoch Rakúsku, aj tak sme však postúpili aspoň do štvrťfinále. Pred rokom nás zastavila nečakaná prehra s Francúzskom, ktoré na tom istom turnaji zdolalo aj Kanadu. Nesmieme zabudnúť na ZOH 2014 v Soči, kde sme šokujúco 1:3 prehrali so Slovinskom. Tento rok prišla porážka s Nórskom, ktoré siahalo po bodoch proti USA. To len svedčí o tom, že dnes už skutočne slabých súperov vo svetovom hokeji niet.

Podľa terminológie Demagog.sk by sme mohli povedať, že Žigo nehovorí pravdu. Nie je to však politika, ale hokej, kde sa veci neustále menia a sú závislé na obrovskom množstve premenných. Na jednej strane je fakt, že za posledné tri roky sme na vrcholných podujatiach prehrali s Lotyšskom, Rakúskom, Slovinskom, Francúzskom i Nórskom, čo sa nám v časoch Pálffyho a ďalších hviezd nestávalo. Druhou stranou mince je to, že dovtedy hokejovo slabé krajiny postupujú dopredu, investujú do mládeže a infraštruktúry. Preto tieto zaváhania s outsidermi nepredvádza len náš tím, stávajú sa aj ešte oveľa silnejším súperom – Francúzi na MS 2013 zdolali Rusov a pred rokom Kanadu, Lotyši pred rokom zdolali Fínov a podobne. Takže názor na Žigovo vyjadrenie už necháme na každom našom čitateľovi.

 

Dátum zverejnenia analýzy: 31.12.2015
success
error