DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

„Veď na základe permanentných kvót, pán redaktor, nám hrozí 50 000 migrantov, ktorí majú byť dovezení na Slovensko, o ktorých nič nevieme.“

15 najväcších neprávd a zavádzaní v roku 2015 - 27.12.2015
Nepravda

Výrok sme overovali v relácii O5M12 15. novembra 2015. K téme sme napísali komentár do Denníka N.

Momentálne podľa povinného prerozdelenia pripadá na Slovensko z celkového počtu 160 000 utečencov, 2287. Čo sa týka spomínaných 50 000 utečencov, tento údaj spomenul ešte v októbri 2015 poslanec za SMER-SD, Ľ. Blaha. Hovoril o možnom každoročnom prerozdeľovaní v prípade permanentného mechanizmu, ktoré sa nezastaví len na čísle 2287, ale môže sa stať, že raz tu budeme mať 50 000. Toto číslo je však subjektívnym odhadom a nemusí nutne korešpondovať s realitou. To, že by na Slovensko malo byť privezených 50 000 utečencov naraz, ako hovorí Fico, nesedí podľa distribučného kľúča navrhovaného Európskou komisiou v septembri 2015. 
Rovnako nie je pravdou, že keby utečenci na Slovensko prišli, nič by sme o nich nevedeli. V prípade riadneho fungovania schválených hotspotov by totiž Slovensko i iné krajiny na tieto miesta vysielali svojich úradníkov a tí by v spolupráci s ostatnými pracovníkmi zisťovali podrobnosti o žiadateľoch o azyl. Mali by sme teda informácie o týchto utečencoch už pred ich príchodom do našej krajiny. Následne by boli zahájené azylové konania, ktoré by rozsah dostupných informácií o žiadateľoch ešte rozšírili. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Trvalý relokačný mechanizmus bol ešte v septembri 2015 navrhnutý Európskou komisiou v rámci Európskej migračnej agendy  ako možné riešenie pre budúce potenciálne krízove stavy týkajúce sa utečencov. Tento kľúč bol použitý aj pri rozhodnutí o prerozdelení 120 000 utečencov z Grécka, Maďarska a Talianska v septembri. Z tohto počtu má Slovensko relokovať 1502 utečencov. 
Čo sa týka distribučného kľúča pre prerozdelenie ďalších 40,000 utečencov: z počtu 24,000 z Talianska Slovensku bolo pridelených podľa schémy 471 utečencov a z počtu 16,000 z Grécka išlo o 314 utečencov.

Ako povedal Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku:„Bude na Slovensku, či rozhodne o pridelení azylu alebo doplnkovej ochrany. Alebo – povedzme – Slovensko zistí, že v niektorých prípadoch nie je dôvodné, aby sa poskytla ochrana a preto budú vrátení do pôvodnej krajiny.“Žiadateľ o azyl bude teda musieť prejsť slovenským azylovým procesom, vďaka ktorému bude mať o ňom Slovensko potrebné informácie a teda nemožno tvrdiť, že by sme o takýchto utečencoch nič nevedeli.

Stránka Európskej komisie opisuje aj to, že informácie o prichádzajúcich utečencoch by sme sa dozvedeli už pred ich vstupom do našej krajiny- vďaka hotspotom, v ktorých by pracovali aj slovenskí úradníci a ktoré majú byť postupne budované v krajinách schengenského priestoru:

"Full roll-out of the Relocation Schemes and Migration Management Support Teams working in hotspot areas: The Support Teams will have an instant impact on the most critical point in the chain – where the most affected Member States are finding the sheer number of arrivals too great to manage effectively. Staff and national experts from other EU Member States deployed by EU agencies (Frontex, the European Asylum Support Office [EASO], Europol) will help identify, screen and register migrants on entry to the EU, as well as to prepare and organise the return operations for those who have no right to stay. The Support Teams can only work in partnership with national authorities. Member States under pressure now need, as a priority, to finalise with the Commission and start to implement their roadmaps for the Support Teams working in hotspot areas by the end of this week. Member States should also identify a network of liaison officers for all relevant local and national government agencies by the end of this week so that the first relocation decisions can be implemented swiftly."

Dátum zverejnenia analýzy: 31.12.2015
success
error