DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

A konkrétne Duslo Šaľa keď došlo, že no moment, ale my s týmto nesúhlasíme, veď my tu platíme za plyn viacej ako v Nemecku, ktoré je 700 kilometrov ďalej na západ od, od zdroja, no tak pohrozili, že odídu, tak vtedy oni dostali 60 miliónov eur.

Sulík vs. Stromcek o podpore investícií - 14.12.2015
Neoveriteľné

Ministerstvo hospodárstva schválilo koncom júna 2014 investičný stimul 58.6 miliónov eur pre 310 miliónovú investíciu spoločnosti Duslo Šaľa do výroby amoniaku. O stimule nemusela rokovať vláda, keďže koncom júna 2014 bol prijatý zákon, ktorý umožňuje aby o stimuloch na investície nad 200 miliónov eur rozhodovalo už len Ministerstvo hospodárstva a nie vláda.Stimul je vo forme daňovej úľavy na desať rokov.

Podľa generálneho riaditeľa Dusla Šaľa, Petra Bláhy by bolo otázne, či by bez úľavy na daniach investovali do novej fabriky. Zástupcovia spoločnosti tvrdia, že ich od investície na Slovensku odrádzala hlavne vysoká cena komodít, najmä plynu oproti Česku alebo Nemecku. Duslo Šaľa pritom potrebuje asi desať percent spotreby na Slovensku.

Dnešný závod na výrobu čpavku má štyridsaťdva rokov. Pokiaľ by sme do toho neinvestovali a neurobili nový, tak by sme za pätnásť rokov investícií do starého čpavku zjednodušene mali opäť starý čpavok. Ak by sme si to porovnali s automobilovým priemyslom, mali by sme opäť Favorita a mali by sme ho akurát pekne zafarbeného,“ dodal Bláha.

Na druhej strane tu je názor Sulíka, ktorý operuje informáciami o rozdielnych cenách za distribúciu plynu:
"Dnes Duslo odoberá plyn cez spomínanú prípojku priamo z hlavnej rúry (z kompresorovej stanice Ivánka pri Nitre) a v podstate nepotrebuje distribučnú sieť. Napriek tomu musí platiť za jej použitie, a tu je kameň úrazu.

V normálom prípade by Duslo platilo za prepravu jednej kilowatthodiny (kWh) plynu 0,0665 centa (prepočet je približne 1m3 = 10,8kWh). Toto je cena za prepravu plynu z hraníc po Ivánky pri Nitre. Lenže k tejto cene navyše musí Duslo platiť ešte aj distribučný poplatok a to 0,1650 centa za jednu KWh. To je ročne takmer 9 miliónov eur, ktoré Duslo platí v podstate navyše a zbytočne. Treba ešte povedať, že túto cenu si vymyslel Úrad pre regulácii sieťových odvetví (ÚRSO) na čele s pánom Holjenčíkom.

I keď ÚRSO používa množstvo komplikovaných vzorcov, výsledok je ten, že cenová politika štátu v oblasti energetiky je celá pomýlená. Veď stačí si porovnať: dopraviť jednu KWh ruského plynu do Šale stojí 0,2315 centu a dopraviť ten istý plyn 750 km ďalej na západ (do nemeckého Piesteritzu) stojí 0,0467 centu, teda iba jednu pätinu."


Cena plynu pre priemyselné podniky so spotrebou medzi 1 miliónom GJ a 4 miliónmi GJ (do tejto kategórie spadá aj Duslo Šaľa ako najväčší odberateľ na Slovensku) na Slovensku bola podľa Eurostat v prvej polovici tohto roka 0,0288€ za kW/h. V Nemecku to bolo 0,0249 kW/h,teda skutočne menej.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.12.2015
success
error