DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Viktor Stromček

SMER-SD

Za vás sme si nevedeli požičať, nevedeli sme umiestniť dlhopisy, lebo mali ste v deštrukčnom stave daňový systém a vlastne sme ani nevedeli, koľko máme príjmov.

Sulík vs. Stromcek o podpore investícií - 14.12.2015
Zavádzajúce

Počas Radičovej vlády sa chyby v daňovom systéme skutočne vyskytli, tiež sa vyskytli problémy s predajom štátnych dlhopisov, no v skutočnosti odborníci, na rozdiel od Stromčeka, neuvádzajú súvis medzi týmito dvoma udalosťami. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

K pádu nového daňového systému došlo skutočne počas vlády Ivety Radičovej, v roku 2012. "Vtedajší nový daňový systém známy pod menom KONS dokázal robil chyby ako dvakrát vrátené vratky dane z pridanej hodnoty. „Nejde pritom o malé sumy a raz sa mi to stalo pri vratke za 900–tisíc eur,“ povedala ešte v apríli 2012 Zuzana Nerušilová, zamestnankyňa daňového úradu v Bratislave," píše Pravda.

Informácie o predaji štátnych dlhopisov v rokoch 2010-2015 uvádza archív Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL). Podľa informácií v tomto archíve je minimálne jasné, že v čase vlády I. Radičovej bolo niekoľko štátnych dlhopisov emitovaných.

O problémoch v súvislosti so snahami SR o pôžičku píše portál aktualne.atlas.sk. Podľa týchto informácií však analytici vidia iný dôvod, nie daňový systém:
"Slovensko si chcelo v pondelok na trhoch požičať 150 miliónov eur. Ale nepožičalo si. Investori totiž chceli kúpiť dlhopisy len za 13 miliónov eur, aukcia sa preto zrušila. Môžu za to súčasné európske dlhové problémy, najmä Talianska. Taký je podľa analytikov aj Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) dôvod, prečo sa nám investori začiatkom týždňa otočili chrbtom. Slovensko však nie je jedinou krajinou, ktorá dopláca na dlhovú krízu. Problémy pri predaji dlhopisov sa vynorili aj v okolitých krajinách, dokonca aj v Rakúsku." Slovensko teda očividne nebolo jedinou krajinou s podobným problémom.

Nie je tiež úplná pravda to, čo hovorí Stromček, že "za vás sme si nevedeli požičať". V skutočnosti k predajom dlhopisov došlo, napríklad ešte v roku 2010, informujú Hospodárske noviny: "Slovensko si prostredníctvom 15-ročných štátnych dlhopisov na finančných trhoch požičalo 2 miliardy eur s úrokom 4,373 %. Dopyt investorov po dlhopisoch pritom dosiahol 4,3 miliardy eur."


Dátum zverejnenia analýzy: 13.12.2015
success
error