DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Smer teraz prijal nejaké ústavné zmeny aj hlasmi Mostu-Híd.

Madaric vs. Procházka - 14.12.2015
Pravda

Tento výrok hodnotíme ako pravdivý, nakoľko Smer prijal ústavnú zmenu týkajúcu sa bezpečnosti na Slovensku za pomoci strany Most-Híd. 


Ústavná zmena hovorí, že ľudia podozriví z terorizmu budú môcť byť zadržaní na polícii dvojnásobne dlhšie. To znamená, že pôvodných 48 hodín sa zmení na 96 hodín. Okrem tejto lehoty má sudca ďalších 72 hodín, aby rozhodol, či zadržaného človeka ponechá vo väzení alebo bude prepustený na slobodu. Z toho vyplýva, že človek, ktorý bude podozrivý z terorizmu, bude môcť byť za mrežami najviac sedem dní bez vznesenia obvinenia. 

Most-Híd mal podmienku, pri ktorej splnení bude hlasovať za zmenu ústavy. Podmienkou bolo vypustenie predĺženia lehoty rozhodovania súdov zo 72 hodín na 144 hodín. Smer túto podmienku prijal a podporil pozmeňovací návrh Lucie Žitňanskej.

Za túto zmenu hlasovali poslanci Smeru - SD , poslanci Mostu-Híd a Miroslav Kadúc so Štefanom Kuffom (obaja nezaradení). Zvyšok opozície bol buď proti alebo sa zdržal hlasovania. Za tento návrh hlasovalo spolu 95 poslancov. 

Lídri opozičných strán sa k spolupráci medzi Smerom-SD a Mostom-Híd pri zmene ústavy vyjadrovali kriticky. Niektorí označili spoluprácu za prípravu na spoločnú vládu strán Smer-SD a Most-Híd. Most-Híd tieto tvrdenia odmieta.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.12.2015
success
error