DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Čiže (opatrenia Smeru, pozn.) sú to napríklad zníženie DPH na základné potraviny alebo sú to vlaky zadarmo.

Madaric vs. Procházka - 14.12.2015
Pravda

Tieto opatrenia sa týkali prvého (vlaky bez priameho poplatku pre určité skupiny občanov) a druhého (zníženie DPH na základné potraviny) sociálneho balíčka predstaveného stranou SMER-SD. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Prvý sociálny balíček obsahoval 15 opatrení, medzi ktorými bolo aj cestovanie tzv. vlakom zadarmo pre študentov a dôchodcov, ktoré vstúpilo v platnosť 17.11.2014. Nárok na tento druh cestovania majú všetky deti do 6 rokov, ktoré nepotrebujú žiaden lístok. Tiež študenti do 15 rokov, ktorí si musia "kupovať" takýto bezplatný lístok na preukaz. Ten im vystavuje dopravca bezplatne.

Zároveň môžu bez priameho poplatku cestovať aj študenti denného štúdia do 26 rokov, ktorí tiež potrebujú lístky. Kúpia si ich buď na študentské preukazy vo forme čipovej karty vydávané školami, alebo na preukaz, ktorý im zdarma vystaví dopravca. Cestovať bezplatne môžu na akýkoľvek účel a na akejkoľvek trati, čiže nielen do školy, ale aj na súkromné cesty.

Súčasne môžu cestovať bez priameho poplatku vo vlakoch všetci seniori, ktorí dovŕšia vek 62 rokov a všetci poberatelia dôchodkov. To znamená starobní dôchodcovia, ale aj poberatelia predčasných starobných dôchodkov, vdovských, sirotských a invalidných.(zdroj: TASR)

Opatrenie ohľadne zníženia dane na základné potraviny na 10 % sa týka druhého sociálneho balíčka. Opatrenia má byť platné od 1.1.2016 a má byť zamerané na zníženie ceny základných potravín: mäso, mlieko, maslo či chlieb.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.12.2015
success
error