DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

Ja som sa vzdal poslaneckého mandátu, aby som na rozdiel od niektorých mojich kolegov tam nepobehoval medzi klubmi. Už niektorí vystriedali tri.

Madaric vs. Procházka - 14.12.2015
Nepravda

Procházka sa skutočne vzdal poslaneckého mandátu už v roku 2014 po neúspechu v prezidentských voľbách, pričom zároveň oznámil plán založiť novú politickú stranu. Čo sa týka druhej časti výroku, počas súčasného funkčného obdobia opustilo poslanecké kluby viacero poslancov, z klubu KDH napríklad okrem Procházku odišli poslanci Kvasnička a Lipšic a poslankyňa Žitňanská. Zanikli poslanecké kluby SaS a SDKÚ-DS. Bez poslaneckého klubu je v súčasnej dobe 25 poslancov. Zatiaľ čo niektorí poslanci skutočne boli počas súčasného volebného obdobia až v troch politických stranách, žiaden z nich nebol zároveň aj v troch poslaneckých kluboch. Výrok z tohto dôvodu hodnotíme ako nepravdivý.

Portál aktuálne.sk v novembri 2015 priniesol prehľadový článok o zmenách v straníckej a klubovej príslušnosti poslancov NRSR od posledných volieb aj s grafom. Poukázal napríklad na fakt, že poslanci Miškov, Krajcer, Kollár, Chren a Droba vystúpili z klubu aj strany SaS a pridali sa k hnutiu NOVA, ktoré následne taktiež opustili, a zatiaľ čo prví štyria sa pridali k novej strane SKOK, Droba sa vrátil do SaS. Štyria poslanci tak boli členmi troch strán, nie však poslaneckých klubov. 


Dátum zverejnenia analýzy: 13.12.2015
success
error