DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

V Čechách sú rôzne v tej vláde názory. Máte tam Dienstbiera, máte tam Pelikána, ktorí majú úplne iný názor ako Sobotka napríklad, aj na tie povinné kvóty, na tú politiku.

Madaric vs. Procházka - 14.12.2015
Pravda

Maďarič sa vyjadruje o troch českých politikoch. Dienstbier a Sobotka majú relatívne podobné názory, kvóty nevidia ako riešenie a v princípe ich odmietajú. Diesnstbier vyzýva k pomoci utečencov nad rámec kvót, Pelikán presadzoval ich prijatie. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Jiří Dienstbier (ml.) - je advokát a politík Českej strany sociálno demokratickej - od januára 2014 minister bez kresla, ktorý má na starosti ľudské práva a rovné príležitosti. V marci 2011 vyhral doplňovacie voľby do Senátu v obvode č. 30 - Kladno. Je predstaviteľom liberálne ľavice, blízkej bývalému predsedovi strany Špidlovi a súčasnému Sobotkovi. 

V rozhovore pre Rádiožurnál uviedol, že "souhlasím s tím, že povinné kvóty nejsou tím nejlepším řešením," celkovo však vyzýval k solidarite s utečencami a prijatiu väčšieho množstva.

Robert Pelikán - je český advokát a od marca 2015 minister spravodlivosti Českej republiky za hnutie ANO 2011 (stredopravé politické hnutie založené v roku 2012 podnikateľom Andrejom Babišom). Opakovane vyzýval k prijatiu kvót. Upozorňoval na to, že Česko sa so svojím odmietavým postojom začína dostávať do izolácie.
"Situácia sa zmenila, nálada v Európe sa zmenila a my by sme na to podľa môjho názoru mali tiež nejako reagovať," povedal minister podľa Aktuálně.cz.
Pelikán je zatiaľ jediným ministrom kabinetu Bohuslava Sobotku (ČSSD), ktorý kvóty otvorene podporuje. Na rozdiel od všetkých svojich ministerských kolegov hlasoval proti tomu, aby minister vnútra Milan Chovanec (ČSSD) za Česko na európskej úrovni kvóty odmietol.

Bohuslav Sobotka - je český politik, od 17. januára 2014 predseda vlády Českej republiky, od marca 2011 predseda Českej strany sociálno demokratickej.
Názory na kvóty:
"Česko je stále presvedčené o tom, že povinné kvóty pre prerozdelenie utečencov nič nevyriešia, povedal vo štvrtok poslancom premiér Bohuslav Sobotka. Únijné rozhodnutia o kvótach, v ktorom bolo Česko spolu s niekoľkými ďalšími únijnými štátmi prehlasované, ale rešpektuje. "V našej situácii neuspejeme sa zbrklými a unáhlenými krokmi, ktoré by sme robili len naoko. Neuspejeme ani s hystériou a politikou izolácie, "povedal Sobotka.
Premiér zopakoval, že Česká republika nepôjde cestou Slovenska, ktoré chce kvôli rozhodnutiu o povinnej relokácii utečencov podať žalobu na Európskom súdnom dvore. "Akceptujeme závery ministerskej rady ohľadom prerozdelenia 120.000 a z tejto pozície budeme ďalej rokovať
," uviedol.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.12.2015
success
error