DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Jedna vec je pekne hovoriť o potrebe vnútroštátnej dohody a jedna vec je, že keď treba zahlasovať za ústavné zmeny, tak poviete, že nehlasujete (Sieť, pozn.), lebo to je príliš veľký zásah do súkromia osôb.

Madaric vs. Procházka - 14.12.2015
Pravda

Maďarič nadväzuje na jednu z hlavných tém diskusie, ktorou boli možnosti a ochota spolupráce a jednotného stanoviska vlády a opozície, napríklad aj v otázkach spojených s utečencami a migrantmi alebo štátnou bezpečnosťou. Procházka sa hlasovania o vládnom návrhu ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky, nezúčastnil (keďže nie je poslanec NR SR) a svojimi postojmi a postojmi ostatných členov strany #Sieť dal jasne najavo svoj nesúhlas so zmenami, ktoré by malo schválenie proti teroristického balíčka priniesť. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Maďarič referoval o hlasovaní o Zmene Ústavy SR, ktorá je súčasťou tzv. "protiteroristického balíčka vlády". Samotná zmena sa týka predĺženia lehoty zadržania osôb podozrivých z terorizmu z pôvodných 48 na 96 hodín. K hlasovaniu došlo 8.12.2015, pričom návrh bol odsúhlasený 95 poslancami NR SR.

K zmene ústavy sa priklonili poslanci vládneho Smeru-SD, takisto ako aj opozičný Most-Híd, "za" hlasovali i nezávislí Miroslav Kadúc a Štefan Kuffa. Zvyšok opozície sa k návrhu buď nevyjadril (21) alebo hlasoval proti (25). Negatívny postoj strany #Sieť k vládnemu proti teroristickému balíčku tlmočil jej líder, Radoslav Procházka, odvolávajúc sa na výrazné porušovanie slobody občanov SRNa margo toho poznamenal: "Občania SR nie sú zodpovední za migračnú krízu a ich sloboda, súkromie a pohodlie nesmú byť obeťou predvolebnej paniky."

9. decembra sa po novele Ústavy podarilo v NR SR schváliť i zvyšok protiteroristických opatrení, pričom s návrhom súhlasilo 78 poslancov Smeru-SD, proti stála celá opozícia.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.12.2015
success
error