DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Ľudia nie teraz, nie pred mesiacom, rok, možno dva roky dozadu si na internete mohli a môžu pozrieť to, ako zaživa odrezávajú hlavy.

Madaric vs. Procházka - 14.12.2015
Pravda

Videá, na ktorých sú zachytené popravy, sú na internete známe. Ich najväčší rozmach prišiel spolu s Islamským štátom od roku 2014. Netreba ale zabúdať, že nejde iba o ISIS a videá so zachytenou popravou zverejnila aj teroristická skupina Boko Haram. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý. 

Vo videách, ktoré sú prístupné na internete, sú zachytené nie len popravy jednotlivcov ale aj celých skupín. Jedná sa o brutálne popravy utopením, výbuchy, zastrelenia, podrezania alebo upálením za živa, pričom na to používajú špeciálne upravené kamery, ktoré zachytávajú celý priebeh zabíjania. Pri rôznych metódach zabíjania, ktoré využívajú, vidíme i to, že ich brutálne činy majú gradujúci charakter, pričom medzi popravcami pravdepodobne figurujú aj deti

Okrem toho sú videách zachytávané aj ponižovania zajatcov či ich nútenie posielať nenávistné správy domov, rovnako aj nenávistné prejavy voči USA či iným štátom alebo recitovanie časti Koránu. Pri množstve videí sa ale spochybňuje ich pravosť či autenticita. 

U svojich obetí nerozlišujú či ide o dospelého človeka alebo dieťa. Medzi obeťami sú aj zahraniční občania, podľa ISIS aj ruský špión, americký a japonský novinár, britskí a americkí humanitárni pracovníci a ďalší rukojemníci napríklad aj z Číny či Nórska. 

Dátum zverejnenia analýzy: 13.12.2015
success
error