DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

Každú chvíľu si prečítate niekde v zahraničnej tlači, tejto tajnej službe sa podarilo za uplynulé 5 alebo 3 roky predísť toľkým útokom, tuto sa podarilo toto.

Madaric vs. Procházka - 14.12.2015
Pravda

Procházka chcel poukázať na úspechy spravodajských služieb vo svete. V médiách sa  naozaj objavujú pravidelne. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Nižšie uvádzame niekoľko príkladov z informácií poskytnutých zahraničnými tajnými službami za posledné obdobie:

Americké tajné služby informovali o ich úpsechu predchádzať útokom vo svete, aj keď neuviedla konkrétne číslo. (firstpost)

Britská kontrarozvideka MI5 koncom októbra oznámila, že hrozba terorizmu je za posledné roky najvyššia, a len za posledný rok zabránila šiestim útokom v Londýne a ďalším v zahraničí (Guardian).

Ukrajinská tajná služba SBU zneškodnila v decembri v Kyjeve diverznú skupinu (TASR).

Rumunská tajná služba SRI zabránila 1. decembra bombovému útoku počas štátneho sviatku krajiny a zadržala dôvodne podozrivú osobu (TASR).

Okrem zabránenia konkrétnym útokom boli zverejnené aj ďalšie úspechy:

Americká správa o domácej bezpečnosti(vypracovaná tajnou službou) v decembri poukázala, že Islamský štát môže mať vlastnú tlačiareň na pasy (abc news).

Americké spravodajské služby zhromaždili predbežné dôkazy o tom, že haváriu ruského lietadla na Sinajskom polostrove, pri ktorej v sobotu zahynulo 224 ľudí, spôsobil výbuch bomby prepašovanej na palubu miestnou odnožou organizácie Islamský štát (IS) (CNN), aj keď egyptské autority tieto správy popierajú (Independent).

Dátum zverejnenia analýzy: 13.12.2015
success
error