DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Pretože každý druhý deň v Európe buď zrušia nejaký futbalový zápas alebo nejaký šialenec niekoho napadne alebo sú tu nejaké riziká.

Madaric vs. Procházka - 14.12.2015
Nepravda

 

Nedochádza k tak častému odvolávaniu verejných podujatí, ako naznačuje Maďarič. K takýmto krokom dochádzalo najmä bezprostredne po útoku v Paríži, preto jeho výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Bezprostredne po parížskych útokoch naozaj došlo k zvýšeniu bezpečnostných opatrení v krajinách EÚ, (medzi nimi i Slovensku) a viacero verejných podujatí bolo z dôvodu rizika opätovného útoku zrušených či odložených. Omnoho väčší počet podujatí však prebehol bez komplikácií.

Jedným z nich bolo i zrušenie priateľského zápasu medzi Nemeckom a Holandskom v nemeckom Hannoveri, na ktorý mala doraziť i nemecká kancelárka Angela Merkelová. Zápas bol odvolaný po objavení podozrenia z možného teroristického útoku, pri ktorom hrozilo odpálenie výbušniny priamo na štadióne. Pár dní po útoku odvolali svoje koncertné vystúpenia v Paríži i kapely U2 a Foo Fighters a i, podľa BBC však niektoré podujatia boli zrušené na znak vyjadrenia úcty, nie kvôli bezpečnostným obavám.

Bezprostredná hrozba teroristického útoku sa objavila i v Bruseli, načo belgické úrady následne zaviedli najvyšší stupeň ohrozenia. Príčinou poplachu bolo objavenie arzenálu zbraní v štvrti Molenbeek, patriacich teroristom, ktorý taktiež obsahoval rôzne výbušniny a chemikálie.

Plánovaný klimatický summit v Paríži, ktorý sa konal  od 30.11 do 11.12. 2015 zrušený nebol, prebiehal však pod sprísnenými bezpečnostnými opatreniami. V Paríži momentálne prebieha mimoriadny stav, pričom francúzska vláda schválila jeho trvanie po dobu 3 mesiacov.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.12.2015
success
error