DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

...z tých 10 teroristov (útočníkov z 13. novembra z Paríža, pozn.) 4 prišli do Európy s tou utečeneckou vlnou...

Madaric vs. Procházka - 14.12.2015
Nepravda

V prvom rade treba pri tomto výroku Mareka Madarica zdôraznit, že takmer všetci z útocníkov a tých, co plánovali novembrové útoky v Paríži, boli identifikovaní ako európski obcania. Jeden z mužov použil pravdepodobne ukradnutý sýrsky pas a jeho skutocná totožnost nie je známa. Predpokladá sa, že jeden z európskych obcanov podla dostupných informácií využili príchod utecencov a migrantov na nepozorovaný návrat do EÚ. Možno tak hovorit o dvoch osobách, ktoré zneužili takzvanú "uteceneckú vlnu" ako situáciu nazýva Madaric. Výrok hodnotíme ako nepravdivý. 

Guardian a dalšie zdroje informovali o tom, že všetci identifikovaní aktéri zo série útokov, ku ktorým došlo v Paríži 13. novembra, boli podla vyšetrovatelov Európania trénovaní v Sýrii. Dvaja z nich podla v case overovania dostupných informácií vstúpilina územie EÚ cez prechod na gréckom ostrove Leros, pricom jeden z nich použil pravdepodobne ukradnutý sýrsky pas. Takisto Reuters informovala, že cez Grécko sa do Európy dostali dvaja atentátnici, ktorí útocili pri francúzskom štadióne Stade de France.

Celkovo bolo identifikovaných osem útocníkov, a pri jednom tele sa našiel spomínaný pas. Presný tak nie je ani údaj o desiatich útocníkoch. Nižšie sú uvedení aktéri podla Independent:

"Bilal Hadfi, 20 - French (living in Belgium)

Ismaël Omar Mostefaď, 29 - French

Samy Amimour, 28 - French

Ibrahim Abdeslam, 31 - French (living in Belgium)

Salah Abdeslam, 26 - French (living in Belgium)

Hamza Attou, 21 - Belgian

Mohamed Amri, 27 - Belgian (born in Morocco)

*Eighth suspect (unidentified) carrying stolen passport in name of 'Ahmad al-Mohammad', 25 - from Idlib, Syria

The alleged mastermind is Abdelhamid Abaaoud, 27, from Belgium
."

Podrobné profily útocníkov sú dostupné napríklad na stránkach BBC alebo Telegraph.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.12.2015
success
error