DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

...a ktorá nadviaže (vláda, koalícia, pozn.) na znižovanie nezamestnanosti, na ekonomický rast, na rast reálnych miezd...

Madaric vs. Procházka - 14.12.2015
Pravda

Tento výrok hodnotíme ako pravdivý, pretože počas obdobia medzi rokmi 2012 - 2015 sa znížila nezamestnanosť, taktiež rástlo HDP a reálne mzdy sa zvyšovali.

 
Podľa údajov Eurostat v grafe nižšie môžme vidieť, že nezamestnanosť v posledných rokoch skutočne poklesla. Posledný dostupný údaj hovorí o hodnote 11,1 %, zatiaľ čo pri nástupe vlády to bolo takmer o tri p.b. viac pri 13,9 %.


Už v marci tohto roku bolo avizované, že slovenská ekonomika rastie a v poslednom kvartáli roku 2014 vzrástla o 2,4 % HDP. Hlavným faktorom ekonomického rastu bol podľa analytikov domáci dopyt. K ekonomickému rastu taktiež prispeli spotreba verejnej správy či investičná aktivita podnikateľov.

Slovenská ekonomika má v  treťom  kvartáli roku 2015 najrýchlejší rast za posledných 5 rokov. Hospodárstvo Slovenska vzrástlo v treťom štvrťroku tohtoročnom štvrťroku v stálych cenách medziročne o 3,7 %. V bežných cenách rast HDP dosiahol 3,4 %. Rast ekonomiky je spôsobený aj čerpaním z eurofondov, ktoré sa musia dočerpať do konca roku tohto roku ak nemajú prepadnúť.

Graf nižšie zobrazuje celkový vývoj indexu reálnej mzdy. Môžme vidieť, že reálna mzda skutočne s výnimkou roku 2014 od nástupu vlády v marci 2012 stabilne stúpala.Dátum zverejnenia analýzy: 13.12.2015
success
error