DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

...Sieť bola jediná politická strana, ktorá bola schopná, napriek nepohodliu, ktoré s tým bolo spojené, povedať úplne otvorene, keď minister Lajčák formuloval za vládu plán postup Slovenskej republiky vo vzťahu k návrhom na povinné kvóty, tak sme povedali, my ten plán podporujeme, pretože ho považujeme za dobrý a zároveň považujeme za kľúčové, aby Slovensko smerom von hovorilo jednotným hlasom.

Madaric vs. Procházka - 14.12.2015
Nepravda

Radoslav Procházka tvrdí, že jeho strana ako jediná z opozície podporovala postup vlády v otázke kvót. Z výroku ani relácie nemožno presne určiť, ktorý konkrétny postup vlády má Procházka na mysli. V prípade, že referuje k reakcii žalobou na presadenie kvót, platí že aj strany OĽaNO a NOVA vyjadrili svoju podporu vláde. V prípade, že referuje k skoršiemu odmietavému prístupu ku kvótam, taktiež nemožo výrok označiť za pravdivý, nakoľko v tejto otázke existoval medzi stranami konsenzus a podporili postoj vlády aj hlasovaním v NRSR. Preto považujeme výrok za nepravdivý. 

Minister zahraničných vecí Lajčák na tému kvót v septembri uviedol, že by malo byť v kompetencií národných vlád v tejto otázke rozhodovať, a odsúdil ich prijatie kvalifikovanou väčšinou. Následne vláda Slovenskej republiky pristúpila k žalobe.

KDH a MOST-HÍD podanie žaloby kritizovali a vyjadrili svoj nesúhlas s týmto postojom. Opozičné strany OĽaNO a NOVA sa rozhodli podporovať postup vlády v podaní žaloby. Predsedovia strán Igor Matovič a Daniel Lipšic najprv kritizovali Roberta Fica za prijatie Lisabonskej zmluvy, ale ich podporu vláda nakoniec dostala. Daniel Lipšic sa k tomu vyjadril takto: "Šanca žaloby je malá, ale sme ochotní ho v tom podporiť. Rovnako on by mal byť korektný a povedať, že hlasovanie o Lisabonskej zmluve bola chyba. Ak by dnes zmluva nebola, minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) by dokázal zablokovať povinné kvóty. Každý sa môže mýliť, ale je chlapské si uznať chybu".


Procházka 12. decembra, teda len deň pred diskusiou označil žalobu za symbolické gesto, ktoré nič nerieši: "Žalobu považujem za symbolický akt. Je to politické gesto smerom k domácemu publiku. Nepredpokladám reálny pozitívny efekt z podania tejto žaloby."

Čo sa týka predchádzajúceho jednania vlády v otázkach kvót, ostatné strany dvakrát vyjadrili podporu vláde v odmietaní kvót v NRSR.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.12.2015
success
error