DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Rovnako sme získali asi 1,8 miliardy eur z lepšieho výberu daní.

Povinné kvóty, protiteroristické zákony a volby do NR SR - 07.12.2015
Nepravda

Fico pravdepodobne referuje k rozdielu medzi daňovými príjmami pred nástupom súčasnej vlády a aktuálnymi príjmami. Ako môžme vidieť v tabuľke nižšie, rozdiel medzi rokom 2012 a aktuálnou prognózou na rok 2015 je približne 2,49 miliardy. Pôvodný odhad predpokladal navýšenie oproti roku 2012 len asi o 1,6 miliardy. Podľa informácie inštitútu finančnej politiky z októbra má štát na daniach a odvodoch vybrať tento rok o 250 miliónov eur (0,3 % HDP) viac, ako bol pôvodný odhad. Ak by sme tak toto navýšenie prirátali k pôvodnej prognóze, dostali by sme rozdiel 1,85 miliardy, ktorý je blízky údaju, ktorý uvádza Fico. Výrok však hodnotíme ako nepravdivý, nakoľko podľa najnovších prognóz sa jedná o navýšenie výrazne vyššie než 1,8 miliardy.  


V tabuľke nižšie môžeme pozorovať celkový nárast daňových príjmov. Údaje sú prevzaté z rozpočtov verejnej správy (.pdf) pričom pre rok 2015 je v tabuľke uvedená prognóza z návrhu rozpočtu pre rok 2015 aj najnovšia prognóza z návrhu rozpočtu na budúci rok. Údaje sú v tisícoch eur.


Podľa denníka N platí od roku 2013, kedy Smer novelizoval zákony upravujúce daňové podvody, platí na Slovensku prakticky neobmedzená daňová amnestia. Novela zákona, ktorú v brandži prezývajú „Martvoňova“, hovorí, že ak podvodník zaplatí daň aj deň po skončení vyšetrovania, stíhať ho nemožno.

V roku 2013, Fico oznámil, že sa na daniach vybralo o 210 miliónov viac, ako sa plánovalo, a že reformy daňových zákonov proti únikom fungujú. 

Zároveň v roku 2013 Fico avizoval, že od nasledujúceho roka začnú platiť ďalšie opatrenia, ktoré napomôžu lepšiemu výberu daní, a tým aj k ozdraveniu verejných financií."Od januára budúceho roka zavádzame kladivo na daňové úniky v prípade DPH. Hlavne sa sústredíme na karuselové obchody. Zavádzame elektronický výkaz DPH, budeme vyhodnocovať aj bločkovú lotériu," priblížil Kažimír.

Podľa Inštitútu finančnej politiky má štát na daniach a odvodoch vybrať tento rok o 250 miliónov eur (0,3 % HDP) viac, ako očakával ešte v júni. V rokoch 2016 až 2018 majú byť príjmy celkovo vyššie o 337 miliónov eur (0,1 % HDP) oproti predchádzajúcemu odhadu.


Dátum zverejnenia analýzy: 06.12.2015
success
error