DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

..kvóty na začiatku zabrzdila slovenská vláda a česká vláda. Najmä tieto dva štáty zabojovali v júli v roku 2014.

Povinné kvóty, protiteroristické zákony a volby do NR SR - 07.12.2015
Nepravda

Hlasovanie o prerozdelení utečencov (systém kvót) sa riešilo niekoľkokrát v tomto roku, nie 2014. V júli sa neúspešne hlasovalo o prerozdelení pôvodných 40 000 utečencov a to na úrovni ministrov vnútra.  Premiér však pravdepodobne myslel summit hláv štátov, ktorý sa uskutočnil koncom júna, kde sa odmietlo povinné prerozdelenie. Česká republika zaujala podobný pevný odmietavý postoj ako Slovensko, no i ďalšie krajiny. Výrok kvôli dátovým nepresnostiam hodnotíme ako nepravdivý.


Premiér nesprávne uvádza informáciu o blokácii kvót v júli 2014. Stretnutie ministrov vnútra EÚ sa uskutočnilo v júli 2015, informuje o ňom napríklad TASR: "Ministri vnútra členských krajín EÚ sa na pondelňajšej schôdzke v Bruseli nedokázali zhodnúť na dobrovoľnej relokácii 40.000 migrantov, ktorí sa už nachádzajú na území Grécka a Talianska...Vo viacerých členských krajinách EÚ vrátane Slovenska cítiť odpor časti verejnosti voči návrhom na relokáciu migrantov. " Ministri vnútra mali tiež avizovať dobrovoľný príspevok svojich krajín pri prerozdeľovaní utečencov. Medzi štátmi, ktoré boli kritizované za malý príspevok, bolo Slovensko, Španielsko či Poľsko.

Summit  Európskej rady, teda hláv štátov, kde okrem iných aj Slovensko blokovalo prijatie povinných kvót, sa uskutočnil v júni 2015. Čo sa týka práve zabojovania proti kvótam, skôr tento summit sedí na premiérov popis. Informovalo o ňom ČTK nasledovne: "Slovensko a a ďalšie krajiny boli na nočnom rokovaní ostro proti pôvodnému návrhu Európskej komisie o povinnom prerozdelení utečencov podľa vopred určených kvót a nakoniec sa im tento postoj podarilo presadiť."  Na českých webstránkach, napríklad aktualne.cz, sú informácie o takisto odmietavom postoji Českej republiky, ale aj ďalších štátov. 


Dátum zverejnenia analýzy: 06.12.2015
success
error