DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Klesá nám verejný dlh. Máme jeden z najnižších verejných dlhov.

Povinné kvóty, protiteroristické zákony a volby do NR SR - 07.12.2015
Nepravda

V relácii O 5 minút 12 moderátor spresnil, že v prípade premiérovho výroku sa jedná o pokles verejného dlhu v pomere k HDP. Verejný dlh Slovenskej republiky v roku 2015 v pomere k HDP medziročne poklesol, ale na základe dostupných informácii z iných krajín nemôžeme povedať, že by bol jedným z najnižších, keďže v roku 2014 patrila Slovensku až 11. pozícia v zozname miery zadĺženosti krajín EÚ. Aj údaje Eurostatu pre druhý kvartál 2015 potvrdzujú, že Slovensko medzi krajiny EÚ s najnižším verejným dlhom v pomere k HDP nepatrí. Výrok tak hodnotíme ako nepravdivý. 

Podľa informácií Rady pre Rozpočtovú zodpovednosť, verejný dlh v roku 2015 poklesne v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 0,2 % HDP na 53,4 % HDP. Pričom celkový vývoj verejného dlhu v pomere k HDP má od roku 2014 klesajúcu tendenciu. Na rok  2016 sa podľa Ministerstva financií očakáva pokles na 52,8 % HDP. Tabuľka ukazuje vývoj verejného dlhu počas vlády Roberta Fica od roku 2012. 

Eurostat uvádza ale odlišné čísla pri verejnom dlhu Slovenskej republiky. Dáta sú dostupné ale len do roku 2014, kedy vidíme pokles oproti predchádzajúcemu roku a to z 54,6 % HDP na 53,5 % HDP. 

Keď porovnáme zadĺženie verejného sektoru v Európskej únii podľa údajov pre rok 2014 vidíme, že aj napriek umiesteniu Slovenska na 11. mieste rebríčka s najnižším verejným dlhom sú viaceré krajiny omnoho menej zadĺžené. Krajinou s najnižším verejným dlhom v pomere k HDP je Estónsko s 10,4 % HDP a najviac zadĺženou krajinou je v problémoch sa zmietajúce Grécko s výškou verejného dlhu 178,6 % HDP.   Správa vydaná Eurostatom v októbri 2015 takisto nezaraďuje Slovensko medzi krajiny s najnižším verejným dlhom v roku 2014 Poradie pre rok 2014 ukazuje nasledujúci graf, prebratý zo stránky Rady pre rozpočtovú zodpovednosť:

Podľa najnovších údajov Eurostatu pre druhý kvartál 2015 majú menší verejný dlh v pomere k HDP tieto krajiny: Švédsko, Rumunsko, Poľsko, Luxembursko, Litva, Lotyšsko, Bulharsko, Česká republika, Dánsko a Estónsko. Slovensko teda očividne nepatrí práve medzi krajiny s najnižším verejným dlhom v pomere k HDP, čo ukazuje aj nasledujúca tabuľka:



Údaje Eurostatu o celkovej výške verejného dlhu v eurách tiež potvrdzujú, že ani absolútne nie je verejný dlh Slovenska medzi najnižšími v EÚ.

Dátum zverejnenia analýzy: 06.12.2015
success
error