DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

...predsa máme tu polovojenské rôzne zoskupenia.

Povinné kvóty, protiteroristické zákony a volby do NR SR - 07.12.2015
Pravda

O vzniku a fungovaní polovojenských zoskupení sa väčšinou dozvieme z mediálnych informácií. Na základe tých, ktoré sú dostupné, označujeme výrok Bélu Bugára za pravdivý.


Tradícia polovojenských zoskupení na Slovensku je dlhá, Hlinkova garda pôsobila ako polovojenská organizácia počas druhej svetovej vojny (od 1938 do 1945). Nové polovojenské zoskupenia sa často prihlasujú k ideám Hlinkovej gardy.

Netajene neofašistickou a polovojenskou organizáciou je Akčná Skupina Vzdor Kysuce. Informácie z rôznych zdrojov hovoria, že zoskupenie vzniklo v roku 2011 a má silné väzby na podobné zoskupenie v Maďarsku, Maďarskú národnú frontu. Skupina proklamuje, že sa venuje aj aktivitám, ktoré súvisia s ochranou prírody alebo so vzájomnou pomocou- napríklad projekt Slovák Slovákovi.

 V poslednej dobe najviac sa vyskytujú informácie najmä o skupine Slovenskí Branci, ktorá vznikla 22. decembra 2011. Popis zoskupenia na ich webovej stránky znie nasledujúco:

"Sme domobrana. V časoch miernych pomáhame, v časoch tažkých bránime.

SB je apolitická, nezisková organizácia, ktorá si kladie za úlohu rozvíjať u mladých ľudí lásku k vlasti, prírode a nášmu kultúrnemu dedičstvu prostredníctvom rôznych dobrovoľných a dobročinných akcií ako sú napríklad eko akcie, pomoc ľuďom pri prírodných katastrofách, branné cvičenia pre deti…
Tiež sa snažíme naučiť a pripraviť mladých ľudí na to ako riešiť rôzne krízové situácie, ako ochrániť seba, svoju rodinu či blízkych a svoju vlasť. Toto sa snažíme docieliť prostredníctvom branných výcvikov, ktoré pravideľne organizujeme. Na ktorých sa učíme v skratke: prežitie v prírode, prvá pomoc, zdravoveda, vojenská taktika (konvenčný i partizánsky štýl boja), narábanie so zbraňami, boj z blízka, topografia, RCHBO ochrana (radiačná, chemická, biologická ochrana) a mnoho iného …
"

Za rok pôsobenia zoskupenia vzniklo 9 oddielov. Hlavné, prvotné pôsobia v Bratislave a v Trnave. Branci sa do médií dostali aj kvôli ich aktivite propagovania domobrany a vlastenectva na základných školách. Tieto návštevy sa uskutočňovali ešte v minulom školskom roku. Po zistení, že inštruktori nechali deti strielať z expanzných zbraní, dotyčných riaditeľov škôl preverila aj polícia. Informoval o tom Dennik N. Polícia pritom uviedla, že zoskupenie Slovenských Brancov je monitorivané, lebo "V minulosti tu bolo tiež prepojenie cez rôznych členov zo Slovenskej pospolitosti, ktorí vykonávali výcvik členov Slovenských brancov", píše Denník N. Prípad prešetrila Štátna školská inšpekcia a došla ku konštatovaniu, že riaditelia sa dopustili chyby, keď dovolili prednášky predstaviteľov zoskupenia Slovenskí Branci.

Na pravicové extrémistické skupiny upozorňuje dlhodobo aj bloger a vedúci tímu krízovej intervencie Radovan Bránik. V blogu na sme.sk upriamil pozornosť na to, že zvolenie Mariána Kotlebu za župana a jeho miernejšie vystupovanie vedie ku vzniku ďalších polovojenských extremistických skupín, ešte radikálnejších. Na tento nastávajúci problém upozorňoval v súvislosti s údajným odchodom jedného z brancov medzi ukrajinských separatistov.

Ďalším, menej známym polovojenským združením je Asociácia slovenských vojakov. K polovojenským zoskupeniam môžeme pridať aj Slovenskú pospolitosť. Od roku 1995 funguje ako občianske združenie, v období 2005-2006 dokonca ako politická strana. Ústavný súd stranu rozpustil a v roku 2008  Ministerstvo vnútro zrušilo aj občianske združenie. V roku 2009 Ústavný súd rozhodol, že zrušenie občianskeho združenia bolo protiprávne a odvtedy Slovenská pospolitosť funguje opäť ako občianske združenie.

Na Slovensku skutočne funguje niekoľko polovojenských zoskupení, väčšinou s neofašistickou, extrémistickou a silne pravicovou orientáciou. 

Dátum zverejnenia analýzy: 06.12.2015
success
error