DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Teraz bude prebiehať lehota asi 2 mesiacov, v rámci ktorej sa bude musieť protistrana vyjadriť, procedúra. Potom sa zase bude vyjadrovať vláda.

Povinné kvóty, protiteroristické zákony a volby do NR SR - 07.12.2015
Pravda

O práve podať žalobu na neplatnosť právneho aktu EÚ, ktorú podala Slovenská republika, informuje Zmluva o fungovaní Európskej únie. Lehotu na vyjadrenie sa žalovaného určuje Rokovací poriadok Súdneho dvora na dva mesiace, po ktorých má žalobca (v tomto prípade Vláda SR) skutočne právo na vyjadrenie. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Vláda Slovenskej republiky podala na Európsky súdny dvor takzvanú žalobu o neplatnosti, ktorú stránka Európskej únie definuje nasledovne:
"Zrušenie právnych aktov EÚ (žaloby o neplatnosti) – ak existuje podozrenie, že právny akt EÚ porušuje zmluvy EÚ alebo základné práva, je možné požiadať Súd o jeho zrušenie. Môžu tak urobiť vlády krajín EÚ, Rada EÚ, Európska komisia alebo v niektorých prípadoch Európsky parlament."


Ďalej stránka Európskeho parlamentu informuje o tomto procese nasledovne:
"Konanie proti inštitúciám EÚ týkajúce sa neplatnosti a nečinnosti
Vec: prípady keď uchádzač žiada o zrušenie opatrenia, ktoré je údajne v rozpore s právom EÚ (anulovanie: článok 263 ZFEÚ) 
(...)
Podanie návrhu: žalobu môžu vzniesť členské štáty, samotné inštitúcie alebo akékoľvek fyzické alebo právnické osoby, ak sa žaloby týkajú opatrenia (najmä nariadenia, smernice alebo rozhodnutia), ktoré prijala inštitúcia, orgán, kancelária alebo agentúra a je adresované im.
Úloha Súdneho dvora: Súdny dvor vyhlási akt za neplatný alebo konštatuje porušenie povinnosti konať, v takom prípade je príslušná inštitúcia povinná prijať nevyhnutné opatrenia, aby splnila rozhodnutie Súdneho dvora (článok 266 ZFEÚ).
"

Článok 263 ZFEU hovorí okrem iného nasledovné:
" (...) Súdne konanie uvedené v tomto článku sa začne do dvoch mesiacov od zverejnenia daného opatrenia, alebo jeho oznámenia žalobcovi, alebo ak toto chýba, odo dňa, keď sa o ňom žalobca dozvedel."

Údaj o dvojmesačnej lehote, ktorú má žalovaná strana (v tomto prípade Rada EÚ) na odpoveď, sa nachádza v Rokovacom poriadku Súdneho dvora, článok 124
Náležitosti vyjadrenia žalovaného
"1. V lehote dvoch mesiacov od doručenia žaloby predloží žalovaný svoje vyjadrenie, ktoré musí obsahovať:
a) meno a adresu žalovaného;
b) dôvody a tvrdenia, na ktorých je vyjadrenie založené;
c) návrhy žalovaného;
d) dôkazy a v prípade potreby návrhy dôkazov.
2. Článok 121 sa použije primerane na vyjadrenie žalovaného.
3. Na základe riadne odôvodnenej žiadosti žalovaného môže predseda výnimočne predĺžiť lehotu stanovenú v odseku 1.
 "

Právo žalobcu (v tomto prípade vlády) vyjadriť sa k stanovisku žalovaného potom, čo sa s ním oboznámi, zakotvuje článok 126 Rokovacieho poriadku nasledovne:
"Replika a duplika
1. Žalobu a vyjadrenie žalovaného možno doplniť replikou žalobcu a duplikou žalovaného.
2. Predseda určí lehotu na predloženie týchto vyjadrení. Môže spresniť otázky, ktorých by sa mala replika alebo duplika týkať."

Dátum zverejnenia analýzy: 06.12.2015
success
error