DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Chcem vás informovať, že žalobu už podalo aj Maďarsko. Pokiaľ ide o žalobu, intenzívne o nej uvažuje Poľsko. Len Poľsko je v zvláštnej situácii, pretože poľská vládna garnitúra, tá predchádzajúca, pred tou, ktorá prišla teraz, za kvóty cez ministra vnútra zahlasovalo..

Povinné kvóty, protiteroristické zákony a volby do NR SR - 07.12.2015
Pravda

Žalobu na Európsky súdny dvor podalo po Slovensku už aj Maďarsko. V Poľsku došlo už po odhlasovaní povinných kvót (pri ktorom hlasovalo za kvóty) k zmene vlády, pričom nová vláda s povinnými kvótami nesúhlasí. Tento výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Podanie žaloby na Európsky súdny dvor kvôli povinným kvótam ako prvé ohlásilo aj uskutočnilo Slovensko, informuje napríklad DenníkN

Čo sa týka spomínaného postupu Maďarska v tejto otázke, "...maďarský parlament 17. novembra schválil návrh zákona zaväzujúci vládu, aby sa obrátila na Súdny dvor Európskej únie a iniciovala zrušenie právnej normy únie o povinnom prerozdeľovaní utečencov na základe kvót" informuje TASR. Maďarsko sa nakoniec začiatkom decembra pripojilo ku Slovensku v podaní žaloby, informuje EurActiv.

V septembri 2015, keď ministri vnútra krajín EÚ schválili kvóty na povinné prerozdelenie utečencov, proti kvótam hlasovalo len Slovensko, Česko, Rumunsko a Maďarsko. Poľsko nakoniec hlasovalo za prijatie povinných kvót.  píše ČTK, SITA, Pravda.sk .

Poľsko však už na čele s novou premiérkou Beatou Szydlovou nesúhlasí so záväzkom prijať patričný podiel utečencov podľa povinných kvót, píše TASR. Beata Szydlová vyhlásila, že jej krajina nie je pripravená prijať 7000 utečencov.

S prijatím utečencov súhlasila predošlá vláda Poľska v rámci plánu Európskej únie na prerozdelenie utečencov z Talianska a Grécka. Szydlová uviedla, že situácia sa zmenila po útokoch v Paríži z 13. novembra, informuje TASR.

To, či sa jedná v prípade Poľska o intenzívne uvažovanie o žalobe, Demagog.SK nehodnotí.
 

Dátum zverejnenia analýzy: 06.12.2015
success
error