DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...ministrom vnútra, ktorí v septembri väčšinovým hlasovaním, napriek tomu, že niekoľko krajín hlasovalo proti alebo sa zdržalo, rozhodli o zavedení povinných kvót, na základe ktorých na Slovensko malo prísť do 2 000 migrantov, o ktorých sme nič nevedeli.

Povinné kvóty, protiteroristické zákony a volby do NR SR - 07.12.2015
Zavádzajúce

Na zasadnutí Rady ministrov boli v septembri skutočne chválené povinné kvóty na utečencov, pričom Slovensko, Česká republika, Rumunsko a Maďarsko hlasovali proti a Fínsko sa hlasovania zdržalo. V prípade Slovenska sa má jednať o približne 1500 utečencov, čo približne zapadá pod premiérov údaj do 2000. Nie je však pravdou, že keby daní utečenci na Slovensko prišli, nič by sme o nich nevedeli. V prípade riadneho fungovania schválených hotspotov by totiž Slovensko i iné krajiny na tieto miesta vysielali svojich úradníkov a tí by v spolupráci s ostatnými pracovníkmi zisťovali podrobnosti o žiadateľoch o azyl. Mali by sme teda informácie o týchto utečencoch už pred ich príchodom do našej krajiny. Následne by boli zahájené azylové konania, ktoré by rozsah dostupných informácií o žiadateľoch ešte rozšírili. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

Podobné výroky sme overovali už v minulosti, napríklad 20. septembra 2015 v špeciálnej relácii TV Markíza.. Hlasovanie ministrov vnútra z 22. septembra 2015 schválilo kvalifikovanou väčšinou povinné kvóty pre prerozdelenie utečencov z Grécka a Talianska. Proti kvótam hlasovalo Slovensko, Česká republika, Rumunsko a Maďarsko. Fínsko sa hlasovania zdržalo.

V dôsledku prerozdeľovania malo Slovensko týmto spôsobom prijať 1502 utečencov, z celkového počtu prerozdeľovaných 120 000 utečencov + 40 000 z predchádzajúceho systému.

Ako povedal Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku:„Bude na Slovensku, či rozhodne o pridelení azylu alebo doplnkovej ochrany. Alebo – povedzme – Slovensko zistí, že v niektorých prípadoch nie je dôvodné, aby sa poskytla ochrana a preto budú vrátení do pôvodnej krajiny.“Žiadateľ o azyl bude teda musieť prejsť slovenským azylovým procesom, vďaka ktorému bude mať o ňom Slovensko potrebné informácie a teda nemožno tvrdiť, že by sme o takýchto utečencoch nič nevedeli.

Stránka Európskej komisie opisuje aj to, že informácie o prichádzajúcich utečencoch by sme sa dozvedeli už pred ich vstupom do našej krajiny- vďaka hotspotom, v ktorých by pracovali aj slovenskí úradníci a ktoré majú byť postupne budované v krajinách schengenského priestoru:

"Full roll-out of the Relocation Schemes and Migration Management Support Teams working in hotspot areas: The Support Teams will have an instant impact on the most critical point in the chain – where the most affected Member States are finding the sheer number of arrivals too great to manage effectively. Staff and national experts from other EU Member States deployed by EU agencies (Frontex, the European Asylum Support Office [EASO], Europol) will help identify, screen and register migrants on entry to the EU, as well as to prepare and organise the return operations for those who have no right to stay. The Support Teams can only work in partnership with national authorities. Member States under pressure now need, as a priority, to finalise with the Commission and start to implement their roadmaps for the Support Teams working in hotspot areas by the end of this week. Member States should also identify a network of liaison officers for all relevant local and national government agencies by the end of this week so that the first relocation decisions can be implemented swiftly."

Dátum zverejnenia analýzy: 06.12.2015
success
error