DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

...momentálne iba 5 krajín v Európskej únii si vymieňa informácie s Europolom. Jednou z tých krajín je aj Slovensko, aj Nemecká republika.

Kalinák vs. Fedor o bezpecnostnej situácii - 23.11.2015
Neoveriteľné

Dostupné informácie naznačujú, že so zdieľaním informácií pre Europol má v súčasnosti viacero štátov problém, nechcú, aby ich informácie boli dostupné prostredníctvom Europolu pre iné štáty. Nedávne stretnutie ministrov spravodlivosti a vnútra štátov EÚ vyústilo v odporúčania na zmenu tohto stavu. Nie sú vak známe informácie o tom, ktoré konkrétne štáty doteraz informácie poctivo poskytovali. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný. 

Určitú kritiku pre členské štáty kvôli poskytovaniu informácií Europolu potvrdzuje aj článok práve o stretnutí ministrov vnútra, na ktorom sa zúčastnil aj Kaliňák: "About half the information in the hands of the European police agency Europol is provided by just a few of the 28 member countries." Neuvádza sa však presný počet krajín, ktoré informácie skutočne poskytujú. Neochotu členských štátov zdieľať informácie pre iné štáty a to aj prostredníctvom Europolu bola spomenutá aj v príspevku na tohtoročnej odbornej konferencii k tejto tematike."..even in the context of Europol, a member State has the right to refuse to transfer information to another member State." 
Podobne aj z oficiálnych záverov schôdzky ministrov vyplývajú odporúčania na posilnenie poskytovania informácií, no neuvádza sa doterajší stav, teda ani presné vymenovanie štátov, ktoré doteraz informácie skutočne poskytovali Europolu.

Oficiálne informácie o Europole a jeho fungovaní uvádzajú rôzne povinnosti štátov a oblasti pôsobnosti Europolu, nezmieňujú však ako vyzerá v praxi reálne dodržovanie súvisiacich dohôd.

Europol má aktívne spojenie so všetkým 28 členskými štátmi únie, pričom v každom z nich sídli národná ústredňa Europolu.
Podľa zverejneného dokumentu EÚ o posilnení spolupráce v oblasti presadzovania práva v EÚ: Európsky model výmeny informácií (EIXM), sa EÚ zasadzuje o spoločné bezpečnostné a protikriminálne opatrenia v rámci hraníc EÚ a Schengenského priestora.
Na výmenu informácií medzi jednotlivými členskými štátmi a orgánmi je v rámci politík EÚ implementovaných hneď niekoľko nástrojov. Medzinárodné a bilaterálne dohody boli preto doplnené o systémy a nástroje akými je Schengenský informačný systém a informačný systém Europolu.
Orgány presadzovania práva v jednotlivých členských štátoch si vymieňajú informácie na rôzne účely: pre vyšetrovanie trestných činov, pre prevenciu kriminality, pre odhaľovanie trestnej činnosti a pre zaistenie verejného poriadku a bezpečnosti.
Slovensko sa stalo plnoprávnym členom Europolu v decembri 2003, odvtedy prebieha výmena informácií medzi príslušnými útvarmi Policajného zboru a Europolom.
Ako plnoprávny člen Europolu získalo Slovensko predovšetkým právny základ na výmenu informácii v rámci medzinárodnej policajnej spolupráce bez potreby uzatvárania bilaterálnych zmlúv s krajinami EÚ. Prostredníctvom policajných expertov sa Slovensko podieľa na príprave a realizácií strategických a operatívnych plánov EÚ v oblasti boja proti trestnej činnosti. Slovenská polícia získala priamy prístup do všetkých databáz Europolu. Má možnosť priamo si vymieňať informácie s jednotlivými členskými krajinami a získavať analytické výstupy z informácií všetkých členských štátov.
Slovensko je taktiež signatárom tzv. Prümskej dohody, ktorú doteraz podpísalo 14 členských štátov a ktorá stanovuje automatizovanú výmenu profilov DNA, odtlačkov prstov (FP),údaje o registrácii vozidiel (VRD) pre vyšetrovanie trestných činov (pre DNA, FP, VRD), predchádzanie trestným činom (FP, údaje o evidencii vozidla), či porovnanie biometrických údajov (DNA, FP).


Dátum zverejnenia analýzy: 22.11.2015
success
error