DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Fedor

SDKÚ-DS

...návrh dokonca Európskej komisie, ktorá sa bude snažiť pretlačiť úplný zákaz dokonca vlastníctva zbraní a dokonca makiet týkajúcich sa poloautomatických alebo automatických zbraní. Už registrujem takú diskusiu na úrovni Európskej komisie.

Kalinák vs. Fedor o bezpecnostnej situácii - 23.11.2015
Zavádzajúce

Podľa informácií, ktoré zverejnila samotná Európska komisia, v prípade reformy celoeurópskej smernice o kontrole zbraní sa v danom návrhu nejedná o úplný zákaz vlastníctva makiet poloautomatických a automatických zbraní, ale má ísť len o zákaz niekoľkých najnebezpečnejších typov makiet zbraní a deaktivovaných verzií zbraní. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Denník SME informoval o úspešnom schválení reformy celoeurópskej smernice o kontrole zbraní Európskou komisiou. Aby sa tento návrh stal platným, má ešte prejsť cez hlasovanie Európskeho parlamentu a schváliť ho musia taktiež ministri členských štátov. Návrh m zakázať vlastníctvo znefunkčnených poloautomatických zbraní a obmedziť nákup zbraní a príslušenstva cez internet. "Slovenské združenie vlastníkov strelných zbraní Legis Telum hovorí, že návrh môže znamenať aj úplný zákaz poloautomatických zbraní, ktoré boli prerobené z automatov, alebo sa na ne podobajú."

Samotná Európska komisia vo svojej tlačovej správe informuje presnejšie, dokonca tým úplne nepotvrdzuje tvrdenia denníka SME. Nemá sa jednať o úplný zákaz vlastníctva všetkých makiet poloautomatických a automatických zbraní, ako tvrdí Fedor. Zákaz má byť obmedzený iba na niektoré typy, a to na tie najnebezpečnejšie typy zbraní, vrátane deaktivovaných.

"Stricter rules to ban certain semi-automatic firearms, which will not, under any circumstance, be allowed to be held by private persons, even if they have been permanently deactivated;
Tighter rules on the online acquisition of firearms, to avoid the acquisition of firearms, key parts or ammunition through the Internet;
EU common rules on marking of firearms to improve the traceability of weapons; 
(...)
Stricter conditions for the circulation of deactivated firearms;
Stricter conditions for collectors to limit the risk of sale to criminals.
"


Dátum zverejnenia analýzy: 22.11.2015
success
error