DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

...že príde 50 štábov na letisko, kde budú všetci predstavitelia, Martin Schulz, bol tam myslím si, že aj šéf našej, našej rady, luxemburský minister vnútra a bol tam grécky predseda vlády a slávnostne odprevadili do veľkého lietadla 30 ľudí, oproti tomu, že milión prišlo do Európy, tak to je naozaj karikatúra.

Kalinák vs. Žitnanská o uteceneckej kríze a reforme ESO - 09.11.2015
Pravda

Kaliňákom udaný počet utečencov, ktorí počas roku prišli do Európy, približne zodpovedá počtu milión.4. novembra 2015 vykonalo Grécko relokáciu prvých migrantov do Luxemburgu, ktorej sa zúčastnili medzi inými aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, grécky premiér A. Tsipras či luxemburský minister zahraničných vecí (nie minister vnútra, ako povedal Kaliňák) J. Asselborn. Kaliňák taktiež správne uviedol počet relokovaných migrantov. Informáciu o počte štábov a účasti niektorého zo slovenských predstaviteľov sa nám nepodarilo zistiť. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Podľa dostupných informácií IOM prišlo v roku 2015 (k 10. novembru 2015) do Európy cez morskú trasu približne 798,792 migrantov. Východnou stredomorskou a balkánskou trasou v období január - september 2015 prešlo do Európy podľa agentúry Frontex približne 359 171 migrantov.

4. novembra 2015 vykonalo Grécko relokáciu prvých migrantov do Luxemburgu. Išlo o šesť rodín zo Sýrie (21) a Iraku (9 ľudí), ktorí sa stali prvými z dvojročnej schémy financovanej EÚ (780 miliónov euro), slúžiacej na odbremenenie členských krajín najviac zaťažených utečeneckou krízou.
Zúčastnili sa taktiež predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, grécky premiér A. Tsipras či luxemburský minister zahraničných vecí J. Asselborn.

Tsipras varoval, že v tomto prípade išlo naozaj len o "kvapku v mori".

Dátum zverejnenia analýzy: 08.11.2015
success
error